Најконтроверзната љубовна приказна на сите времиња: Сакала монструм, починала пред самата венчавка

Сподели со своите пријатели

Фара Фосит и Рајан О’Нил биле Анџелина и Бред Пит во нивно време – прекрасен секс симбол и холивудски шармер – што траело сè додека во нивните животи не влегла дрога, измама и семејни расправии. Последните денови на Фара, ни ги открија деталите за нивната триесетгодишна романса, за која зборуваа јавно.

Loading...

Последните денови од животот Фара Фосит ги поминала под дејство на најсилните лекови, па имала потешкотии да ја препознае својата најголема љубов – Рајан О’Нил, кој не се одвојувал од болничкиот кревет. Рајан О’Нил е татко на нејзиното единствено дете.

 

 

Скоро три години се борел со апендицитис, кој метастазирал во црниот дроб. Таа почина на 26 јуни во 2009 година, а потоа Рајан О’Нил даде изјава во која гласеше:

– Таа ја нема – О’Нил, видно депресивен, им рекол на весниците тажната вест и признал дека актерката ја посетил католички свештеник пред нејзината смрт.

– Таа сега е со нејзината мајка и сестра и Бог. Ја сакав со цело срце. Ќе ми недостасува. Бев со неа во нејзините последни моменти и и реков колку ја сакам. Сега е на подобро место – изјави О’Нил, кој долги години имаше бурна врска со актерката, но тие никогаш не се венчаа. Тие имале намера да го сторат тоа деновите, додека Фара била сè уште свесна, но, како што рече актерот, едноставно немало време.

Loading...

 

 

Вистината за нивната врска и неговиот карактер подоцна ја открил нивниот единствен син.

Кога бил на голем пат да стане голема актерска sвезда, имајќи предвид дека на почетокот на својата кариера играл улога во филмот „Љубовна приказна“, што му донела номинација за Оскар, но и улога во една од најпознатите популарни сапунски опери досега, „Градчето Пејтон“, Рајан О’Нил сепак ја пропуштил можноста најмногу поради неговиот див карактер.

Повеќе од улоги, тој бил обележан со љубовни афери и скандали. Роден е како Чарлс Патрик Рајан О’Нил на 20 април 1941 година во Лос Анџелес, во семејството на сценаристот Чарлс Блеки О’Нил и театарската актерка Патриша Калаган О’Нил, кои имаат уште еден син, исто така актерот Кевин.

 

Loading...

 

Тој не сакал да биде актер, но бил заинтересиран за спорт, и заработувал за живот како спасител и боксер. Боксот особено го привлекол, па кога имал 14 и 15 години се натпреварувал во аматерската лига и имал резултат од 18 победи и 4 порази.

Како млад, издржал казна затвор од два месеци за тепачка! После тоа, тој се откажал од боксот, а причината била повеќе што семејството морало да го премине океанот затоа што неговиот татко се вработил како писател на радиото „Слободна Европа“ во Германија, каде Рајан завршил средно училиште во 1959 година.

Тој не се занимавал со бокс таму, но и тоа не било неговата иднина, особено затоа што неговата амбициозна мајка сакала нејзините синови по секоја цена да бидат славни и богати, па глумата била нејзина тивка желба.

 

 

Затоа се освестил Рајан, истата година кога матурирал, дебитирал на телевизија, во германската серија „Приказни за Викинзите“, но не како актер, туку како каскадер! Потоа се заинтересирал за глума, па кога семејството се вратило во САД, добил улога во ТВ сериите „Добри девојки“ и „Вирџинијан“.

Loading...

Во раните 60-ти години на минатиот век, тој ја запознал седум години постарата актерка Џоана Мур. Неколку недели по првиот состанок, таа останала бремена и парот се венчал во 1963 година. Тие ја добиле ќерката Татум, а 11 месеци подоцна и синот Грифин.

Првичната брачна еуфорија и родителската среќа брзо стивнала затоа што Рајан, на 22-годишна возраст, не бил подготвен да ја преземе одговорноста што децата ја носеле со себе. Покрај тоа, во 1964 година добил улога во неверојатно успешната сапуница „Градчето Пејтон“. Успехот го однел толку далеку што воопшто не се грижел за семејството.

 

 

Тој се развел од Џоана во 1967 година, кога веќе бил во врска со неговата колешка од серијата Ли Тејлор-Јанг, со која истата година го доби синот Патрик. Џоана не можела да се носи со својата неуспешна кариера и двете мали деца, па започна да пие и да конзумира дрога, а децата честопати ги заклучувала во соба или гаража, па затоа тие се сметале за отпадници заради занемарениот изглед.

Loading...

Тоа не го загрижило Рајан, но кога сфатил во какви услови живеат, ги однел кај неговата мајка, а потоа и во интернат. Но, не успеале, па Рајан ги донел ќерката Татум и синот Грифин во Малибу (во меѓувреме, во 1973 година, тој се развел од својата втора сопруга и живеел сам), во куќа која тогаш била синоним за луди забави и оргии со алкохол, секс и дрога.

Филмската ѕвезда тогаш бил заљубен во Бонд девојката Урсула Андрес и едвај полнолетната Мелани Грифит, со која бил пронајден во кревет од неговата ќерка!

 

 

Loading...

О’Нил тогаш имал номинација за Оскар за филмот „Љубовна приказна“ зад себе, а после тоа неговиот бизнис започнал со огромна брзина, а успехот значел и голема наклонетост кон жените. Имал неверојатен број во лудите 1970-ти, дури и Барбра Стрејсенд, која ја запознал на снимањето на филмот „Што има, Док?“, Дизајнерката Дајан фон Фурстенберг, пејачката Дијана Рос, актерката Џоан Колинс, поранешна сопруга на пејачот од Ролинг Стонс, Бјанка Џегер …

Но, во 70-тите години од минатиот век, О’Нил, покрај жените и дрогата, се мачел и со својата ќерка Татум, која не можел да ја смири, па затоа, за да ја заинтересира, и понудил соработка на филмот „Хартиена месечина”. Десетгодишното девојче освоило Оскар за своето деби како најмлада актерка во историјата во тоа време! Тоа треба да биде најголема среќа за секој родител, но не и за Рајан. Не можел да ја скрие својата љубомора дека неговата ќерка е наградена за истиот филм, а тој не бил. Во налет на љубомора, тој ја тепал, вербално ја малтретирал, па дури и ја оцрнувал, велејќи дека „таа мрзлива личност имала среќа и сега мисли дека направила нешто“!

 

 

Loading...

Неговиот став кон децата бил толку ужасен што, како што изјавила Татум во нејзината автобиографија, нејзиниот татко, кога имала само 11 години, прв и понудил кокаин, исто како и нејзиниот брат (Грифин сè уште не се ослободил од својата зависност, а во во 90-тите и тој и Рајан биле уапсени за поседување дрога)! И, наводно, неговите пријатели сексуално ја злоставувале на дневни забави во куќата на неговиот татко, без тој дури и да трепне! Згора на тоа! Тој го хранел своето его со љубовни врски во кои веќе никој не го знаел бројот и не се грижел за потомците.

Лудите 70-ти години донеле и среќа; Во 1979 година, тој се сретнал со актерката Фара Фосит, која ќе влезе во неговиот живот, со паузи и расправии, сè до неговата смрт. На нивниот прв состанок, рече тој, само се бакнувавме и така со часови, сè додека не ни се поплавеа усните.

Фара била една од најпопуларните актерки во тоа време, тие ја нарекуваа секс-бомба, а улогата во серијата „Ангелите на Чарли“ направи Тексашанката со долга руса коса да биде фантазија на сите мажи. Потоа била омажена за продуцентот Ли Мејџорс, добар пријател на Рајан.

 

 

Loading...

– Кога ја видов, сè диво излезе од мене во еден момент. Никогаш не сум и бил неверен – рече Рајан среде љубовта, кој тогаш бил познат како голем холивудски заводник. А Фара?

„Бев толку фасцинирана од неговиот изглед што во тоа време не размислував за ништо друго“, ја опиша таа средбата со Рајан.

Златната двојка, како што ја нарекуваа, никогаш не се омажи, но затоа што Фара не го сакала тоа. Кога го добиле синот Редмонд, во 1985 година, на нивната среќа и немало крај, но и тогаш, Фара не се гледала себеси како госпоѓа О’Нил. Рајан се скарал со својата ќерка заради неа.

– На Татум никогаш не и се допаднаше Фара. Таа скоро ме натера да бирам меѓу нив две. Добро, таа е моја ќерка, но Фара е жената со која спијам! Никој не може да ми нареди да раскинам со неа, особено не дете!

Врската со Фаро Фосит траела 17 години, се до 1997 година. Откако му била дијагностицирана леукемија во 2001 година (која успешно ја надмина), тој се зближи со децата (никогаш целосно), но и со Фара, кој наскоро потоа се разболе од рак на дебелото црево.

Loading...

 

 

Иако зборувал за тагата што ја чувствува затоа што „таа умира и никој не може да ја спаси“ – и во тоа се виделе зли намери.

Така, неговиот син Грифин рече дека сожалувањето е само трик и желбата на Рајан да ја зафати волјата на актерката. Тој дури тврдел дека неговиот татко бил љубоморен на нејзината болест!

– Кога на Фара и се слоши, се сеќавам како викаше: „Не, не умираш, умирам!“ Имам рак! “ И му реков дека не е во ред затоа што тој веќе се излечил од леукемија.

Тој е најголемиот егоцентрик што можете да го замислите! – рече Грифин.

Дека во тоа има вистина, докажа и самиот Рајан, кој ја поканил својата ќерка Татум на пијачка на погребот на неговата сакана Фара затоа што не ја препознавал! Покрај тоа, ден по погребот, се снимал во игри на плажа со млада русокоса!

 

 

Но, очигледно Фара Фосит го познавала подобро од кој било, па му оставила во тестаментот – ништо!

Во 2017 година повторно се разболел – овој пат со рак на простата, поради што отиде на операција, а неговиот и синот на Фарин, Редмонд, бил цело време со него. Потоа изјави:

– Имам волја и желба да се борам против сите овие работи, но дури и да умрам, барем конечно ќе бидам со мојата девојка. Таа не се плашеше од смрт, па и јас нема да се плашам – рече неодамна О’Нил, мислејќи на неговата долгогодишна партнерка Фара Фосит, кој почина од рак на дебелото црево пред девет години.

Актерот се опорави, но и денес има лоши односи со своите деца.

 

Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *