Најголемата елка е во Мексико, а во Џакарта од лего коцки

Сподели со своите пријатели

Божиќното дрво е симбол на највеселиот празник Божиќ, но и на новогодишните празници, па затоа ширум светот го украсуваат сите луѓе без разлика на верата.

Loading...

Британскиот весник Телеграф објави галерија од најразлични новогодишни елки низ целиот свет.

Најголемата вештачка елка се наоѓа во Мексико Сити на авенијата Реформа. Висока е 110 метри и е вклучена во Гинисовата книга на рекорди. Таа беше покриена со 1,2 милиони светла и користен е 80 километри долг кабел.

Во Рио де Женеиро, постои најголемата пловечка елка која дури пука огномет. Висока е 85 метри и украсена е со 2,9 милиони светилки.

Италија може да се пофали со најголемата креација на лажна елка на планината Инџино, висока 650 метри и е многу импресивно.

Во Џакарта прават дрвја и украси направени од Лего коцки, а во Сиднеј има 18.000 пластични шишиња со различни големини и бои. Слични дрвја се прават во Париз, но со помалку шишиња.

Вештачка елка висока 20 метри е поставена пред претседателската палата во Сантијаго секоја година, додека во Бејрут е монтирана пред џамијата Мохамад ал-Амине и е монтирана со помош на кран.

Меѓу поинтересните креации беше дрвото со оптички влакна во Пекинг.

Loading...

Leave a Reply