Најчуден град во Америка: Жените не смеат да носат потпетици, а на кучињата им е дозволено сѐ (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Кармел на морето се смета за најубавиот град во САД со причина: освен уметничката традиција која никој не може да ја негира, го краси бајковитата природа над која наизменично се менуваат светлината и маглата, со неговите улици управуваат чемпреси и кучиња.

Loading...

За да 21 век не му ја одземе душата, неговите жители ја истерале глобализацијата со необични закони.

Основан како дел од мисијата за ширење на христијанството во 1771 година, Carmel at Sea, на централниот брег на Калифорнија, има природна убавина што нејзините жители отсекогаш ја ценеле.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Carmel By The Sea – California (@carmelbythesea)

 

На почетокот на 20 век, Кармел се сметаше за место за средба на уметниците кои потоа не престанаа да одат таму – од Ансел Адамс до Џек Лондон и од сестрите Мекгоуан до поранешниот градоначалник Клинт Иствуд.

Денес, овој град од еден квадратен километар има речиси 100 уметнички галерии и уникатен идентитет со неколку необичности, само за да ги направи работите уште поинтересни.

Loading...

Локален патриотизам на дело

Со цел да се избегне масовна урбанизација и да се задржи ова мало гратче, жителите на Кармел на море донеле некои неконвенционални закони, па во овој град има ограничување на уличното осветлување (да не биде премногу волшебно), нема високи згради (бидејќи тие се клаустрофобични) и куќите немаат бројки (за да се избегне претерано дефинирање на работите).

За полесно да се движите ноќе, мештаните со себе носат батериски ламби, а ако ги прашате за насока, одредницата што ќе ја добиете секогаш ќе биде „на аголот“ или „помеѓу улиците I и Z“.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Carmel By The Sea – California (@carmelbythesea)

 

Откако ќе дојдете…

– Возев до Кармел и ме примија во галеријата. Тоа беше во 1983 година – вели уметникот Флоридијан Мери Титус, кој денес поседува своја галерија на улицата Сан Карлос (помеѓу 5-та и 6-та улица).

Loading...

– Се заљубив во оваа убавица. Ме купија чемпресите и се чувствував како дома – додава таа.

Чемпреси кои ја диктираат модата

Бидејќи градските водачи не сакале да ги оштетат големите чемпреси што ги опкружуваат улиците на Кармел со сечење на корените што го подигнале тротоарот, нерамните патеки станале пречка за стилски облечените жени.

За да избегне судски спор со оние кои лесно може да паднат и да бидат тешко повредени додека одат по штикли, Кармел станал единствениот град во САД чија влада забранила носење чевли со потпетици повисоки од 2 инчи, иако градоначалникот може да издаде дозвола за прекршување на тоа правило.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Carmel By The Sea – California (@carmelbythesea)

 

Град на кучињата

Loading...

Истите жители кои толку многу ги сакале дрвјата го сакале и најдоброто за своите миленици, што доведе до тоа Кармел да стане една од општините во САД каде кучињата се максимално и секаде добредојдени.

Дозволено им е да трчаат на плажа, а повеќето локални компании чуваат бисквити за кучиња пред влезот.

Пет френдли се исто така 25 од 45 локални хотели, вклучувајќи го и Cypress Inn, кој по нејзината смрт беше во сопственост на холивудската легенда и активист за правата на животните Дорис Деј.

Индустрија на колиби

Уметничкото наследство на Кармел на море ја вклучува неговата чудесна архитектура. Зградите околу овој град најдобро би можеле да се опишат како производ на состанокот на архитектурата во шпански стил, фотографите Томас Кинкаид и Ивица и Марица.

Хју Комсток, човек без претходно градежно или архитектонско искуство, дизајнирал голем дел од градската архитектура од бајките во 1930-тите.

Loading...

Тогаш вредноста на еден од домовите што ги изградил изнесувала околу 100 долари, а денес нивната цена е и до 4 милиони долари.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Carmel By The Sea – California (@carmelbythesea)

 

Сјајна магла

Loading...

Покрај неговите неверојатни градби, една од најкарактеристичните карактеристики на Кармел на морето е маглата што лебди над студените води на Тихиот Океан.

Како што прават со незабележливите корени на дрвјата, жителите на Кармел ја прифатиле таа магла и таа инспирирала многу уметници.

– Додека одите по улицата и ја гледате оваа неверојатна магла, во еден момент забележувате дека таа е под вашите нозе – рече сликарот Боун Селер, кој објаснува дека ја претпочита мистеријата и атмосферата на магла и силуети од чемпрес на сивиот ден, отколку сонце, за што сведочи неговата слика на светилникот Поинт Сур, кој се наоѓа на само 20 милји јужно од Кармел и кој го овековечил опкружен со густа магла.

Булевар самрак

Во ведрите денови, благодарноста за природната убавина на оваа област се протега надвор од галеријата Кармеловско Море.

Loading...

Кога ќе дојде самрак, пријателите се собираат на плажата, често со шише вино, за да имаат забави за зајдисонце за време на кои уживаат во шоуто направено над Пацификот со светла.

За жителите на Кармел кои немаат уметнички талент, овие зајдисонца се начин да бидат дел од долгогодишната уметничка репутација што ја има овој град.