Нафтата повторно е над 100 долари за барел

Сподели со своите пријатели

Цените на суровата нафта, по значителното зголемување, се приближија до нивото од 100 долари за барел, со очекување дека наскоро повторно ќе го надминат тој праг, пренесува Радио Слободна Европа (РСЕ) пишуваат светските медиуми, кои додаваат дека новата зголемувањето се должи на одлуката на Саудиска Арабија и Русија за продолжено намалување на производството и други фактори, исто така, ги зголемија стравувањата од ново зголемување на инфлацијата.

Loading...

Аналитичарите предупредуваат дека цената на нафтата наскоро би можела да го надмине нивото од 100 долари за барел, продолжувајќи со остриот пораст по ограничувањата на производството во Саудиска Арабија и Русија, посочува Тајмс.

Цените на нафтата се зголемија од околу 75 долари за барел на почетокот на јули, особено во последните три недели, по ненадејната одлука на Саудиска Арабија и Русија да го продолжат ограничувањето на производството до декември.

Двете земји повлекоа повеќе од 1,3 милиони барели нафта дневно од пазарот, или повеќе од еден процент од глобалната побарувачка, надвор од границите на картелот ОПЕК + чиј член се тие.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Европол: Во Украина е уапсен водач на позната хакерска група

Бјарн Шилдроп, главен аналитичар на пазарот на стоки во финансиската компанија СЕБ, рече дека е „многу веројатно“ Брент да достигне троцифрена вредност, посочувајќи дека цените на суровата нафта „немилосрдно растат од крајот на јуни“.

Аналитичарите на Ситигруп рекоа дека факторите, вклучувајќи ги временските услови и геополитиката, „накратко би можеле да ја поттикнат нафтата над 100 долари“, иако очекуваат цените да бидат пониски на крајот на годината.

„Ситигруп“ предвидува дека нафтата „брент“ во последниот квартал ќе има просек од 84 долари за барел и дека ќе ја заврши годината меѓу 78 и 82 долари за барел, додека следната ќе падне на нешто над 70 долари.

Цените на нафтата пораснаа четврти ден по ред во вторникот, бидејќи слабото американско производство на нафта од шкрилци поттикна дополнителна загриженост за тесната понуда по продолжувањето на намалувањата во Саудиска Арабија и Русија, според Ројтерс.

Loading...

Суровата нафта „брент“ во вторникот поскапе на над 94 долари за барел.

По растот во изминатите три недели, двата одредници се на највисоките 10 месеци.

Но, додека нафтените инвеститори и трговците се фокусирани на растот на цените близу 100 долари за барел, некои сурова нафта веќе се тргуваат над тоа ниво, нагласувајќи ги очекувањата за намалена понуда, според Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германската влада договори ребаланс на буџетот

Цената на нигериската сурова нафта Ква Ибое во понеделникот надмина 100 долари за барел.

Малезиската сурова нафта Тапис достигна 101,3 долари за барел минатата недела, изјави аналитичарот Шилдроп од шведскиот SEB.

Нафтата се искачи на највисокото ниво во 2023 година, бидејќи инвеститорите се фокусираа на можноста за недостиг на снабдување во четвртиот квартал, откако Саудиска Арабија и Русија ги продолжија намалувањата на снабдувањето.

„Севкупната ситуација е дека Саудиска Арабија и Русија цврсто го контролираат нафтениот пазар“, рече Шилдроп.

Покрај продолженото намалување на производството во Саудиска Арабија и Русија, за зголемување на цената на нафтата придонесе и зголемувањето на побарувачката за авионски летови во САД, Европа и Кина, наведува Гардијан.

Loading...

Зголемувањето на цените од околу седумдесет долари за барел во јуни на 94 долари за барел е најголемиот квартален скок од растот на цените по почетокот на руската инвазија на Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја го одложи лансирањето на својот прв воен шпионски сателит

Падот на цената на нафтата по минатогодишниот скок одигра голема улога во намалувањето на инфлацијата во првата половина од оваа година, но сега, како што истакнува Гардијан, повторно се појавуваат стравувања од пораст на инфлацијата бидејќи нафтата се приближува до 100 долари за барел.

Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) минатата недела предупреди дека намалувањата на снабдувањето од Саудиска Арабија и Русија ќе создадат „значителен недостиг на снабдување“, што претставува значителна закана за тековната нестабилност на цените на нафтата.

Извештајот беше објавен само еден ден откако ОПЕК (Организација на земјите извознички на нафта) објави дека пазарот се соочува со дефицит од повеќе од три милиони барели дневно во следниот квартал, што може да резултира со најголемиот недостиг на снабдување во повеќе од една деценија.

Саудиска Арабија и нејзините партнери од ОПЕК, од друга страна, се загрижени поради тоа што ИЕА предвиде дека побарувачката за нафта ќе достигне врв пред 2030 година, додека некои аналитичари веруваат дека тоа би можело да биде уште во 2026 година поради брзото преминување кон обновливите извори на енергија.