Над половина од милијардерите купиле „бункер за крајот на светот“ (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Со години наназад, а особено од почетокот на пандемијата и војната во Украина, сè повеќе луѓе се заинтересирани за „Преперс“.

Loading...

Како што знаат повеќето, членовите на ова движење, секој на свој начин, од различни причини, се подготвуваат за некој апокалиптичен настан.

За некои тоа е нуклеарен напад, за други разорен земјотрес, за трети доаѓањето на вонземјани… Опцијата е индивидуална.

 

 

Но, ако парите не ви се проблем, а се плашите од апокалипса, тогаш постои сосема поинаков свет…

Некои од вас веќе слушнале за бункери со луксузни апартмани во кои можете да чекате работите на површината да станат безбедно, но тие се популарни кај милионерите. Милијардерите не делат ниту бункер со стотици други семејства.

Loading...

„Повеќе од половина од милијардерите што ги познавам поседуваат приватни бункери кои имаат намера да ги користат во случај на апокалиптичен настан“, призна Рид Хофман, еден од основачите на LinkedIn.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Средоземно море е полно со пластика: Загрозен животински свет, но и рибарите

Но, бункерот не ви значи ништо ако сте заглавени некаде на состанок … Треба некако да стигнете до безбедната зона. Еден од директорите на голем инвестициски фонд во анонимно интервју за Њујорк Тајмс признал дека 24 часа на ден, каде и да е, во негова близина има хеликоптер и пилот кој е подготвен да го однесе во неговиот подземен бункер.

Стив Хафман, еден од основачите на Редит, го опремил својот дом во Сан Франциско со оружје и мотоцикли и беше подложен на операција на видот за да ги зголеми шансите да ја преживее апокалипсата.

 

 

Неговите зборови, не наши. Јишан Вонг, директор на Редит извесно време, одел на истата операција.

Поранешниот извршен директор на Yahoo, Марвин Лао почнал да тренира пукање бидејќи се плаши од апокалипса, Антонио Гарсија Мартинез, еден од поранешните клучни луѓе на Фејсбук, купил голем остров опремен со соларни панели, каде што држи поголемо количество оружје…

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Средоземно море е полно со пластика: Загрозен животински свет, но и рибарите

И тоа се само оние кои признале дека се подготвуваат за нешто …

Како што рече Хофман, има повеќе причини за подготовка.

– Некои милијардери купуваат бункери за крајот на светот бидејќи се плашат од реакцијата на луѓето. Тие долго време работат на технологии кои ќе заменат многу човечки труд, па се плашат дека масите ќе се движат по нив. Друга причина се политичките немири. Падот на системот би предизвикал хаос. рече Хофман.

Неговиот поранешен колега Вонг убаво ја елаборираше целата ситуација.

 

 

– Не дека повеќето веруваат дека тоа е реална можност, туку веруваат дека има шанси да се случи вакво нешто. А кога имаш доволно пари на располагање, тогаш тоа е логичен потег – вели овој богаташ.

Loading...

Една локација е особено популарна кај милијардерите од целиот свет – Нов Зеланд.

Тие купија толку многу територија таму на која ќе ги градат своите подземни бункери, што владата на Нов Зеланд мораше да ги промени своите закони.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Средоземно море е полно со пластика: Загрозен животински свет, но и рибарите

„Нов Зеланд веќе е утопија“, вели Питер Тиел, претприемач чие богатство се проценува на речиси десет милијарди долари.

Тој во 2011 година успеа да „купи“ државјанство на Нов Зеланд. Тој исто така рече дека има „излезен пат“ што може да го одведе до неговиот имот во Нов Зеланд, но, како што се очекуваше, не сакаше да открие детали.

 

Loading...

 

А зошто Нов Зеланд?

Па, според Business Insider, Тиела била инспирирана од книгата на Џејмс Дејл Дејвидсон од 1997 година „Како да се преживее и да се успее во случај на апокалипса“.

Во него Нов Зеланд се споменува како идеална локација за преживување на апокалипсата.

Книгата зборува за група поединци кои би се сокриле од колапсот на општеството, ќе чекаат да помине хаосот, а потоа ќе тргнат да обноват и повторно да владеат со сè.

 

Loading...