Над милион луѓе протестираа во Франција, закажани нови протести

Сподели со своите пријатели

Повеќе од милион луѓе вчера излегоа на улиците во Франција за да протестираат против владините планови да ја зголеми старосната граница за пензионирање на 64 години, додека сообраќајот беше запрен, училиштата и голем дел од државните служби затворени поради штрајк.

Loading...

Синдикатите сега бараат нов штрајк на 31 јануари доколку владата продолжи со реформите.

Министерството за внатрешни работи процени дека вкупниот број на луѓе кои излегле на улица е 1,2 милиони, што владата го признала како голем одѕив, пренесува Франс прес.

Француските синдикати се собраа во ретко шоу на единство против непопуларната реформа на која анкетите покажуваат дека големо мнозинство Французи се противат.

Синдикатите повикаа на нов ден на национални протести на 31 јануари, но владата не покажа знаци на повлекување.

– Цврсто веруваме дека оваа реформа е неопходна за Франција. Тоа е најдобриот начин да се обезбеди поголем просперитет за францускиот народ – изјави во Давос министерот за финансии Бруно Ле Мер, иако додаде дека владата ќе има „отворен“ ум во однос на разговорите за промената.