Над 75.000 луѓе на улиците на Њујорк бараат крај на употребата на фосилни горива

Сподели со своите пријатели

Десетици илјади маршираа низ улиците на Њујорк против фосилните горива. Организаторите проценуваат дека имало околу 75.000 демонстранти.

Loading...

Тие го повикаа американскиот претседател Џозеф Бајден да престане да одобрува нови проекти за нафта и гас, постепено да ги укине постоечките и да прогласи климатска вонредна состојба.

„Ние ја имаме моќта на народот, моќта што ви е потребна за да победите на изборите. Ако сакате да победите во 2024 година, ако не ја сакате крвта на мојата генерација на вашите раце, престанете со фосилните горива“, рече 17-годишната Ема Бурета од Бруклин и младинската протестна група Петок за иднината, пренесува Бета.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  За судењето на Трамп беа избрани 12 членови на поротата

Во Њујорк започнува Неделата на климата, за време на која ќе се соберат светските лидери во бизнисот, политиката и уметноста за да се обидат да најдат решенија за спас на планетата, беше соопштено на специјалниот самит на Обединетите нации.

Но, многу лидери на земји кои се најголеми загадувачи на јаглеродот нема да присуствуваат на собирот на Обединетите нации.

Организаторите на денешниот протест рекоа дека се разочарани што Бајден, кого многумина од нив го поддржаа во 2020 година, го надгледуваше зголемувањето на ископувањата на нафта.

Речиси една третина од планираните дупчење нафта и гас во светот од сега до 2050 година е во интерес на САД, според еколошките активисти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американците ставија вето за прием на Палестина во ООН

Во текот на изминатите 100 години, САД емитирале повеќе јаглерод за глобалното затоплување од која било друга земја, иако Кина сега испушта повеќе јаглерод годишно.

Loading...