Над 60 деца починаа во Гамбија, сомнеж дека е поради сируп за кашлање

Сподели со своите пријатели

Индија чека докази од Светската здравствена организација за поврзаноста помеѓу индискиот сируп за кашлица и смртта на десетици деца во Гамбија, откако агенцијата на ОН соопшти дека лекот може да предизвика оштетување на бубрезите, изјавија во четвртокот двајца индиски официјални лица.

Loading...

Смртта на дури 66 деца во оваа западноафриканска земја е удар за имиџот на Индија како „аптека на светот“ која ги снабдува со лекови сите континенти, особено Африка, пренесува Ројтерс.

„Веќе е започната итна истрага за овој случај… веднаш по добивањето комуникација од СЗО врз основа на достапните информации“, рече еден од двајцата вработени во Министерството за здравство кој разговараше за Ројтерс во име на министерството, но не сакаше да биде идентификуван.

Додека ќе бидат преземени сите неопходни чекори, Индија чека извештај од СЗО за тоа дали има врска помеѓу смртта на децата и сирупот и други детали.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, им изјави на новинарите во средата дека агенцијата на ОН ја истражува смртта од акутна повреда на бубрезите со индискиот регулатор за лекови и производителот на сируп за кашлица Мејден Фармацеутикалс од Њу Делхи.

Агенцијата на ОН го известила индиското тело за заштита на лекови за смртта минатиот месец, по што телото започнало истрага до властите во земјата, во тандем со СЗО, рекоа два извори.

СЗО соопшти дека лабораториските тестови на сирупот за кашлица Мејден потврдиле „неприфатливи“ количини на диетилен гликол и етилен гликол, кои можат да бидат токсични и да предизвикаат акутна бубрежна повреда.

Мејден го произведуваше и извезуваше сирупот само во Гамбија, изјави извор од индиското министерство.

Loading...

Мејден на својата веб-страница вели дека има две производствени погони, во Кундли и Панипат, двете во близина на Њу Делхи, а неодамна отвори уште една.

Има годишен производствен капацитет од 2,2 милиони шишиња со сируп, 600 милиони капсули, 18 милиони инјекции, 300.000 туби со маст и 1,2 милијарди таблети.

Тој вели дека своите производи ги продава дома и ги извезува во земјите во Азија, Африка и Латинска Америка.

Изворите велат дека земјите кои ги увезуваат нивните лекови генерално ги тестираат таквите производи пред да дозволат нивна употреба.

СЗО предупреди дека производите на Мејден – орален раствор на прометазин, сируп за детска кашлица Кофексмалин, сируп за бебичка кашлица Макоф и сируп Магрип Н Cold – може да се дистрибуираат на друго место преку неформалните пазари, но се идентификувани само во Гамбија.

Гамбиските власти почнаа да земаат парацетамол и сируп од руралните домаќинства во земјата во четвртокот.

Истрагата на Министерството за здравство на Гамбија, која започна во јули и се уште е во тек, ја идентификуваше бактеријата ешерихија коли како потенцијална причина за акутната бубрежна болест.

Прелиминарните резултати од тековната истрага покажуваат дека парацетамол и прометазинските сирупи најверојатно предизвикале случаи на акутна бубрежна повреда во оваа епидемија, изјави во средата АФП Абубакар Јагне, нефролог кој ја води истрагата на Министерството за здравство.

Loading...

Гамбија во јули ги доживеа најлошите поплави во последните неколку години, што предизвика прелевање на отпадните води и тоалетите.

– Од јули 2022 година има зголемување на бројот на тешки бубрежни заболувања со висока стапка на смртност кај децата, кои претежно боледуваат од дијареа – се вели во соопштението на Министерството во септември.

Бактеријата ешерихија коли била пронајдена во столицата на многу деца, но многумина земале и сируп од парацетамол.

Тедрос повика на претпазливост и ги повика сите земји да работат на „откривање и отстранување на овие производи од оптек за да се спречи понатамошна штета на пациентите“.