Над 6.000 автомобили се повлекуваат од пазарот, поради голема грешка во производството

Сподели со своите пријатели

„Тесла“ повлекува 6.000 возила во САД поради лабава завртка.

Loading...

Американската компанија „Тесла“ повлекува скоро 6.000 свои автомобили во САД, поради потенцијално лабави завртки на дисковите на сопирачките, што може да предизвика губење на притисокот во гумите, покажаа документите објавени денес.

Повлекувањето се однесува на возилата „Модел 3“ од серијата 2019-2021 и возилата „Модел Y“ од 2020-2021 година, пренесува Ројтерс.

 

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *