Над 50 британски лабуристи гласаа за прекин на огнот во Газа

Сподели со своите пријатели

Десетици британски опозициски пратеници гласаа за повик за прекин на огнот во израелската војна во Газа, што ја нагласува зголемената нелагодност во парламентарните редови поради британската надворешна политика.

Loading...

Група од 56 пратеници од Лабуристичката партија во средата излегоа против партиската линија со гласање за измена на законодавната агенда на владата за формално да повикаат на прекин на огнот во Газа.

Во предложениот законски амандман, воведен од Шкотската национална партија, се вели дека Велика Британија треба „да ѝ се придружи на меѓународната заедница во итен притисок врз сите страни да се согласат на итен прекин на огнот“.

Иако амандманот не помина, силната поддршка од левата Лабуристичка партија изврши притисок врз раководството на блокот.

Повеќе од една третина од 198-те пратеници на лабуристите го поддржаа предлогот, вклучително и осум членови на политичкиот тим на лидерот на партијата Кир Стармер кои се откажаа од министерските места во сенка во кабинетот за да го изразат своето противење.

Стармер го зазеде истиот став за војната во Газа како и премиерот Риши Сунак, повикувајќи само на „хуманитарни паузи“ наспроти целосен прекин на огнот во Газа.

Џес Филипс, пратеничката од Лабуристичката партија која го поддржа повикот за примирје, рече дека „со тешко срце“ се повлекува од нејзината улога како министерка за заштита на луѓето од семејно насилство.

„Во оваа прилика, морам да гласам за моите избирачи, со глава и со мое срце“, рече Филипс во писмото до Стармер објавено на платформата на социјалните мрежи X, порано Твитер.

Loading...

„Не гледам начин на кој сегашната воена акција прави ништо друго освен закана за надежта за мир и безбедност за некој во регионот сега и во иднина.

 

 

Поделби во работата

Растечката вознемиреност во лабуристите претставува предизвик за Стармер бидејќи тој се обидува да претстави обединет фронт пред изборите следната година, на кои лабуристите се на пат да победат, според анкетите.

По гласањето, Стармер рече дека му е жал што некои колеги „се чувствуваат неспособни да ја поддржат позицијата“.

„Но, сакав да бидам јасен каде сум и каде стојам“, рече Стармер.

Глобалниот притисок за прекин на огнот во Газа се зголемува повеќе од еден месец од почетокот на војната, во која загинаа повеќе од 11.500 Палестинци, вклучително и илјадници деца.

Loading...

Израелските воздушни напади и копнената инвазија, исто така, раселија 1,5 милиони луѓе и ја уништија инфраструктурата на територијата.

Големи протести со кои се бара прекин на огнот во Газа ја зафатија Велика Британија, вклучително и пред парламентот за време на гласањето во средата.

Стармер, иако се противеше на целосен прекин на огнот, се обиде да ја заостри позицијата на партијата велејќи дека хуманитарните паузи „мора да бидат подолги за испораката на хуманитарна помош, што е неопходен чекор за траен прекин на борбите што е можно поскоро“.

Тој амандман го поддржаа 183 пратеници, додека 290 гласаа против.

Кралот Чарлс III, во својот прв кралски говор на 7 ноември, во кој ја изложи претстојната програма за политика на владата, ја повтори непоколебливата поддршка на Велика Британија за Израел.

Тој рече дека владата ќе работи на решавање на „најитните безбедносни предизвици“ во светот, вклучително и „последиците од варварските акти на тероризам против народот на Израел“.

Кралот Чарлс рече дека Британија, исто така, ќе помогне да се донесе „хуманитарна помош за Газа и да ја поддржи каузата за мир и стабилност на Блискиот Исток“.