Над 20 луѓе загинаа во Калифорнија по големи бури

Сподели со своите пријатели

Серијата обилни дождови што ја зафатија Калифорнија во последните три недели конечно стивнаа во понеделникот, дозволувајќи им на евакуираните да се вратат во своите домови, а државата да се фокусира на поправка на оштетените патишта и далноводи.

Loading...

Девет последователни поројни дождови од 26 декември досега загинаа најмалку 20 луѓе, а десетици илјади се раселени, изјави гувернерот Гевин Њусом.

„Последниот дожд полека слабее. По полноќ треба целосно да престане“, изјави метеорологот Дејвид Рот од Националната метеоролошка служба.

Иако катастрофални, дождовите помогнаа да се ублажат последиците од историските суши со тоа што донесоа половина од просечните годишни врнежи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еве зошто Америка нема да го нападне Иран - еден генерал го победи Пентагон

Властите сè уште ги повикуваат граѓаните да ја зачуваат водата, бидејќи нарушувањето познато како бура не стигна до басенот на реката Колорадо, главниот извор на вода во Калифорнија.

Ново невреме може да донесе умерен дожд во вторник и среда, а остатокот од јануари би требало да биде сув, велат синоптичарите.

Сепак, предупредуваат на можни одрони во кањоните и на ридовите бидејќи тлото е многу влажно по дожд и снег, а може да се излеат и некои реки.

Вонредната состојба останува на сила во голем број окрузи во Калифорнија.

Loading...