12.09.2019 01:22

Над 2.500 исчезнати на Бахамите по ураганот Доријан


Владата на Бахами соопшти дека во нејзиниот список се наоѓаат 2.500 исчезнати лица по ураганот Доријан.

Сепак, додадоа дека е неопходно да се споредат списоците со лицата кои биле евакуирани или кои се во засолништа.

loading...

Карл Смит, портпарол на Агенцијата за управување со вонредни состојби во земјата, рече дека очекува списокот да се намали кога ќе завршат проверките.

Повеќе од една недела откако ураганот Доријан урна илјадници домови на островите Бахами и Абако, бројот на жртвите е 50 и се очекува да се зголеми.

Тимови за пребарување и спасување се уште се на терен и ги пребаруваат урнатините.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments