12.09.2019 01:22

Над 2.500 исчезнати на Бахамите по ураганот Доријан

Facebook Twitter Google+

Владата на Бахами соопшти дека во нејзиниот список се наоѓаат 2.500 исчезнати лица по ураганот Доријан.

Сепак, додадоа дека е неопходно да се споредат списоците со лицата кои биле евакуирани или кои се во засолништа.

Loading...

Карл Смит, портпарол на Агенцијата за управување со вонредни состојби во земјата, рече дека очекува списокот да се намали кога ќе завршат проверките.

Повеќе од една недела откако ураганот Доријан урна илјадници домови на островите Бахами и Абако, бројот на жртвите е 50 и се очекува да се зголеми.

Тимови за пребарување и спасување се уште се на терен и ги пребаруваат урнатините.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments