На кралицата на картелот и се заканува доживотен затвор, а таа се крие зад имиџот на деловна жена!

Сподели со своите пријатели

Ема Коронел Аиспуро, сопругата на веројатно најголемиот нарко бос во светот, Хоакин Гузман „Ел Чапo“, кој беше осуден на доживотен затвор, се најде зад решетки во февруари годинава.

Loading...

31-годишната девојка живееше гламурозен живот во Њујорк, уживајќи во придобивките од „крвавото“ богатство, а сега деновите ги минува во самица, малечка затворска ќелија во Вирџинија.

Овие услови не можат да бидат поголем контраст со животот што го имала некогаш. Во рамките на овие sидови, таа чита „романтични“ романи со цел да помине време, вели нејзиниот адвокат Мариел Колон Миро.

 

 

Минатата година сè било дијаметрално различно – Ел Чапо бил уапсен, но Ема продолжила да ужива во луксуз и имала голем број нови деловни проекти. Меѓу другото, таа најавила лансирање модна линија со иницијалите на нејзиниот сопруг – JGL, што е можеби логичен потег со оглед на тоа што таа има статус на икона на стилот во Мексико.

Но, тогаш сè се смени кога на почетокот на оваа година, Коронел била уапсена на аеродромот во Вирџинија и обвинета за активно помагање на нејзиниот сопруг во водењето на неславниот картел Синалоа. Претставници на ФБИ соопштија дека Ема дистрибуирала кокаин и помогнала во планирањето на бегството на Гузман од мексиканскиот затвор во 2015 година.

Loading...

Доколку биде прогласена за виновна, таа се соочува со доживотен затвор. Но, оставајќи го настрана прашањето за нејзината вина, аналитичарите велат дека Коронел си одредила необична улога. Таа била јавна личност, претприемач, но и чувар пред портите на наркотикот – помагала да се контролира кој има пристап до нејзиниот сопруг додека тој управувал со картелот.

 

 

Жените трговци со луѓе обично се сметаат за „крајно сексуални“ и без посебен ангажман, но Ема била поинаква. „Таа покажала дека жените можат да заземаат моќни позиции“, вели Сесилија Фарфан-Мендез, научник од Универзитетот во Калифорнија.

Оваа Мексиканка, со американско државјанство, по апсењето на сопругот, стави маска на храбра жена, објави големи планови за модна компанија, но федералните истражители ставија крај на сето тоа.

„Светот се рушеше околу неа, ѕидовите паѓаа. Кога ќе ја направите оваа деловна активност, или ќе ве уапсат или ќе ве убијат”, изјави Дерек Малц, поранешен специјален агент за борба против наркотици.

„Таа е харизматична личност. Ема што ја знам е полна со енергија, секогаш насмеана”, вели нејзиниот адвокат.

Loading...

Инаку, Ел Чапо се ожени со 18-годишната Ема Коронел уште во 2007 година, на нејзиниот роденден, а тоа било „љубов на прв поглед, барем од страна на славниот Мексиканец, на натпреварот за мис, се погрижил таа да победи на истиот.

 

 

„Ме освои начинот на кој тој зборува и начинот на кој тој се однесува кон мене. Прво бевме пријатели, а потоа следуваше сè друго”, признала таа во едно интервју.

Но, нејзиниот брак со Ел Чапо можеби се случил некако природно, со цел да обедини две силни мафијашки семејства, со оглед на тоа дека Ема е ќерка на еден од водечките луѓе на картелот Синалоа.

Двојката има две деца – близначки Марија Хоакин и Емали. Ема седеше во судницата скоро секој ден за време на судењето на Гузман.

Со црвен кармин, дијаманти и тесни фармерки, таа го отелотвори популарниот лик на „бугенвилја“ – избраниот од гангстер или криминалец. Бугаинвила носи многу скапа облека, чанти од Луј Витон. Приказ на таа слика и една од неговите највпечатливи карактеристики е крајно заоблената позадина “, речеРоман Ле Кур Грандмејзон, Французин, кој го проучувал картелот во Мексико.

Loading...

Гламурозната слика на Ема Коронел всушност беше во спротивност со мрачната реалност и нејзиниот ангажман во картелот на Ел-Чапо.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *