На Хаваите бесплатно и минимум 30 дена: Еве како!

Сподели со своите пријатели

За сите американски граѓани кои сонуваат да се преселат на Хаваите да останат и да живеат и да работат таму некое време, администрацијата на архипелагот нуди бесплатни повратни билети за Оаху.

Loading...

Имено, откако државата започна програма за привремен престој, позната како „Movers and Shakas“, во соработка со училишта и деловни субјекти им се нуди повратно патување на нови потенцијални жители за да видат дали е за нив.

Првата група кандидати пристигнува во архипелагот до 15 декември.

– Проектот „Movers and Shakas“ е мал чекор кон економско закрепнување и диверзификација на нашата економија – рече Џејсон Хига, иницијаторот на идејата за Си-Ен-Ен.

 

– Пандемијата доведе до тоа телекомуникациското работење да стане нормално во догледна иднина, затоа веруваме дека оваа ситуација им дава можност на локалното население да се врати дома и професионалците надвор од земјата да ги доживеат Хаваите не како туристи, туку како членови на заедницата за чиј развој можат да придонесат – додава Хига.

Ќе  бидат избрани педесет лица за првата група. Следните апликанти ќе бидат прифатени континуирано. За да аплицирате, мора да бидете работник во професија каде што можете да работите од далечина и да имате најмалку 18 години.

Loading...

Учесниците на изборите мора да се преселат во рок од еден месец откако им е доделено преместување и мора да поминат најмалку 30 дена на Хаваи, пренесува Си-Ен-Ен.

„Хаваите во моментов имаат најниска стапка на инфекција со Ковид по глава на жител, што исто така го прави едно од најбезбедните места за живеење и работа“, се вели во соопштението на програмата.

Досега, Хаваите пријавиле над 18.000 случаи на инфекција со коронавирус, а повеќе од 2.000 луѓе починале.

 

 

Иако многумина најверојатно ќе бидат привлечени од можноста да го поминат своето слободно време уживајќи во сонцето, „Movers and Shakas“ особено бараат поединци кои сакаат да придонесат за хавајските локални заедници.

Значи, оние кои се избрани на програмата мора да посветат неколку часа секоја недела на непрофитна организација каде што можат да ги користат своите знаења и вештини.

Loading...

Иако програмата ќе прифати работници за телекомуникации од сите држави во САД, таа првенствено е насочена кон поранешните Хавајци кои сакаат да се вратат.

Меѓу нив е и Ричард Матсуи, основачот на Movers and Shakas, кој неодамна се врати на Хаваите од Сан Франциско.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Work From Hawaii (@workfromhawaii)

„Како некој што е роден и израснат на Хаваи, отсекогаш сонував да се вратам дома“, изјави 35-годишниот Мацуи за Си-Ен-Ен .

– Пандемијата отвори простор за работа од далечина, па ја искористив можноста да го сторам тоа, вели тој.

Мацуи, исто така, посочи на една од централните цели на програмата: да помогне во диверзификација на економијата.

„Освен што внесуваме вредни долари за нашите локални бизниси, вистинската вредност е внесување талентирани работници со знаење да волонтираат да помогнат во градењето на нашите заедници и да ја направиме нашата економија поотпорна“, рече тој.

Loading...

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Captain Jack (@jacksoren)


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *