На 60 години почнала да тренира, на 71 има над 30 светски рекорди (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

„Разбирам зошто луѓето ми велат дека сум премногу стара за да кревам тегови. Понекогаш се прашувам зошто го правам тоа, но негативните коментари што ги добивам се ништо во споредба со бројот на луѓе кои ми кажуваат дека сум ги инспирирала“’

Loading...

Бабата која стана меѓународна шампионка во кревање на тегови во своите 60-ти години вели дека се чувствува и изгледа подобро отколку пред 30 години.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mary Duffy (@mduff2404)

Мери Дафи (71) од Трамбул, Конектикат, започнала да вежба на 59-годишна возраст откако се здебелила, па изгубила повеќе од 22 килограми во рок од една година.

Таа брзо се навлекла на кревање тегови и сега минува околу 20 часа неделно во теретана, држејќи повеќе од 30 државни и светски рекорди.

Иако ѝ било кажано дека е „премногу стара“ за да вежба во теретана, Мери држи светски рекорди во кревање тегови од 100 килограми.

 

Loading...

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mary Duffy (@mduff2404)

– Сериозно отидов во теретана пред десет години кога сфатив дека добивам многу тежина – се сеќавам колку бев шокирана кога се погледнав во огледало и помислив: „Ова не сум јас“ – рече таа.

– Брзо ослабев, но за време на тоа сфатив дека колку повеќе тренирам, толку сум посреќна. Имам 71 година и сум во подобра форма од кога и да било во животот. Изгледам и се чувствувам подобро отколку кога имав 40 години – објаснува таа.

Пензионерката Мери се обидела во теретана на помлада возраст, но не почнала да ја сфаќа сериозно се додека не наполнила 59 години, кога починала нејзината мајка.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mary Duffy (@mduff2404)

Таа вели дека поминала две години „тажно седејќи“ и тежела дури 80 килограми во тоа време.

За една година, таа изгубила скоро 22 килограми, а нејзиниот личен тренер Боби Калабрезе и предложил да се занимава со кревање тегови.

Loading...

Благодарение на два тренинга за кревање тегови неделно, плус кардио тренинг и општ тренинг за сила секој ден, таа била охрабрена да аплицира на натпревар во кревање на тегови во 2014 година, на 64-годишна возраст.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mary Duffy (@mduff2404)

Мери се вљубила во кревањето тегови и наскоро учествувала на меѓународни натпревари во кревање на тегови двапати годишно.

Со Меѓународната асоцијација за кревање на моќ, таа имала постигнато повеќе од 30 национални и светски рекорди во нејзината возрасна и тешка категорија.

– Колку повеќе тренирав, толку повеќе уживав иако е потешко да се градат мускули кога сте постари, јас го сакав секој момент од мојот напредок, гледајќи како мускулите на моето тело полека се дефинираат “, рече Мери.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mary Duffy (@mduff2404)

Loading...

– Гледајќи напред, мојата цел е да продолжам да работам на себе – заклучи таа и додаде дека „не сака да изгледа како просечна 70-годишна баба, бидејќи дефинитивно не се чувствува така“, пишува Дејли Меил .


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *