Можно распоредување на системот „Патриот“ во Полска

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, како реално сценарио најави дека противвоздушниот систем Патриот ќе биде распореден во Полска за заштита на западните делови на Украина.

Loading...

„Тоа е реално. Всушност, тоа би ги заштитило земјите од НАТО од напади со беспилотни летала или ракети на нивните територии“, рече Кулеба, а пренесува агенцијата РБЦ Украина.

Тој рече дека во моментов се разгледуваат различни решенија со партнери кои би можеле да споделат противвоздушни системи со Украина.

„Кога седиме зад затворени врати, им велам на сите партнери: Драги пријатели, што сакате да изнајмите, правете го ако сакате да ги зачувате вашите граници. Ќе ви ги зачува границите, но дајте ни го и нас“, рече Кулеба.

Во саботата Германија објави дека ќе испрати дополнителни системи Patriot во Украина, а во тек се преговори за испраќање дополнителен систем IRIS-T.

Нешто порано, украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека на Украина ѝ се потребни 25 системи „Патриот“ за целосно да го заштити украинското небо од руски дронови и ракети.

На мета на руската армија се и странски платеници. Вака била нападната локацијата на француските платеници во Славјанск, кој е под контрола на Украина, изјави вчера за РИА Новости Сергеј Лебедев, координаторот на проруските сили во областа, повикувајќи се на своите колеги.

Првиот заменик-претседател на Одборот за одбрана на Државната дума Алексеј Журављов во таа прилика изјави дека Русија „удира и ќе продолжи да удира странски платеници“ и дека „ниту еден Французин кој дошол да се бори во Донбас не треба да се чувствува безбедно“.

Loading...

„За нас странските платеници се приоритетна цел и не само милитантите на француската легија на странци, кои веќе се испраќаат да се борат за режимот во Киев, туку и француските власти, кои наскоро ќе ги вратат телата на загинатите. Масовно треба да размислите за ова“, предупреди Журављов.

Тој оценува дека тоа ќе влијае на популарноста на францускиот претседател Емануел Макрон, кој „претставувајќи се себеси како Наполеон, целосно заборава на судбината на овој француски император, кој ја загуби својата круна во руските степи, повлекувајќи се од Москва во 1812 година“.

Полските земјоделци продолжуваат да го блокираат преминот кон Украина

Полските земјоделци продолжуваат да го блокираат сообраќајот на три гранични премини кон Украина, при што се пропуштаат одреден број камиони на премините Угринов и Јагодин, додека преминот Рава Руска е целосно затворен.

Во колоните на блокираните премини има повеќе од 600 украински камиони, од кои околу 350 се во конвојот на преминот Јагодин, изјави Андриј Демченко, портпарол на украинската гранична служба, пренесува Укринформ.

Долги колони камиони има и на претходно деблокираните линии Кракивец и Шегина, при што околу 1.000 камиони чекаат да го преминат Кракивец, а околу 700 до Шегина.

Претходно „Киев Индипендент“ објави дека Европската комисија наводно размислува за нови ограничувања за украинските превозници кои превезуваат стока низ Полска.