Може ли истрагата против Трамп да го спречи повторно да се кандидира за претседател?

Сподели со своите пријатели

Драматичниот претрес на агентите на Федералното истражно биро (ФБИ) на домот на Доналд Трамп во Флорида во понеделникот означи ненадејна ескалација во истрагите против поранешниот американски претседател и покрена нови правни прашања кои, теоретски, би можеле да го променат текот на претседателските избори.

Loading...

Ако истрагата, која наводно е поврзана со ракувањето со доверливите претседателски документи од страна на Трамп, заврши со кривична пријава и осуда, некои сугерираат дека тој би можел да биде законски забранет да се кандидира повторно за претседател.

Други адвокати, пак, сметаат дека Уставот, дури и ако е осуден, му дозволува не само да се кандидира за функција, туку и да ја извршува функцијата претседател, доколку биде избран.

Веднаш откако агентите на ФБИ упаднаа во неговиот имот во Мар-а-Лаго, Трамп коментираше дека сакале да го спречат повторно да се кандидира за претседател.

Што покажува невидената потрага за тековните истраги против Трамп и дали навистина може да биде спречен да се кандидира во 2024 година?

Џозеф Морено, поранешен обвинител на Министерството за правда, вели дека природата и чувствителноста на претресот на замокот на Трамп Мар-а-Лаго во Палм Бич сугерира дека истрагата се движи во насока на потенцијални обвиненија.

„Некој во ФБИ и федералните обвинители веруваат дека има прекршување на Законот за претседателски досиеја, кој бара од претседателот да ги предаде сите документи и е-пошта во Националниот архив или други акти што го регулираат прашањето за доверливи записи, и затоа тие се истрага“, рече Морено.

Голем дел од анализата по пребарувањето – и клучен елемент во врска со изборите во 2024 година – е поврзан со делот 2071 од Федералниот кривичен законик на САД.

Во него се наведува дека секој на кого му се доверени владини документи кои „намерно и незаконски прикриваат, отстрануваат, бришат или уништуваат … која било евиденција, постапка, мапа, книга, хартија, документ или друга работа, поднесена или депонирана … во која било јавност функција“ може да се казни со парична казна или со затвор до три години.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полска бара од САД да ја вклучат во заедничката програма за нуклеарно оружје

Што е најважно, во написот се наведува дека секој осуден според законот „ќе биде дисквалификуван од вршење“ федерална функција.

Затоа некои сугерираат дека пресудата за вина може да стави крај на надежите на Трамп за враќање во Белата куќа.

„Тоа е закон, и ако Доналд Трамп го прекрши, ќе се соочи со казна, една од нив е фактот дека тој можеби никогаш повеќе нема да може да служи во федералната канцеларија“, изјави историчарот Мајкл Бешлос за MSNBC.

Некои правни експерти, сепак, сметаат дека законот најверојатно нема да се спроведе или дека жалбата во потенцијален судски процес би била одбиена, бидејќи единствените ограничувања за претседателска кандидатура се државјанството, престојот и возраста.

„Нацрт-законот нема да усвои никаков вид на уставна ревизија“, вели Брајан Калт, професор по уставно право на Универзитетот во Мичиген.

Правните и уставните експерти велат за Би-Би-Си дека нема целосна забрана за осудените криминалци да се кандидираат за претседател.

Најсвеж пример е Џорџ Буш, кој беше осуден за мало кривично дело – возење во алкохолизирана состојба, но два мандати беше претседател на САД.

Критериумите за тоа кој може да се кандидира за претседател се утврдени со Уставот на САД

Барањата се едноставни: апликантот мора да има најмалку 35 години и да е државјанин на САД најмалку 14 години.

Loading...

Значи, постои конфликт помеѓу федералниот закон кој вели дека на осудените според горенаведениот член треба да им се забрани функцијата и Уставот, кој поставува јасни услови за тоа кој има право да се кандидира за претседател и не споменува кривични пресуди.

„Основниот принцип на уставното право е дека Уставот е врховен, а секој закон што е во спротивност со Уставот е ништовен“, додава Калт.

Голем број правни експерти сугерираат дека Конгресот може да дисквалификува кандидат од функцијата преку процесот на импичмент, но Уставот на САД не предвидува такво овластување за пресуди според редовното кривично право.

„Единствениот начин на кој може да му биде забрането да се кандидира е Конгресот да му забрани [користење овластувања за импичмент], но тоа би било многу невообичаено“, вели Морено, поранешен обвинител на Министерството за правда.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Воената помош што САД ѝ ја испраќаат на Украина е закана за Москва“

Некои експерти сугерираат дека доколку Трамп биде обвинет и осуден според член 2071, обвинителите би можеле да побараат од Врховниот суд во кој доминираат конзервативците да ја разгледа подобноста.

Професорот Калт, сепак, вели дека е малку веројатно дека во таков случај на поранешниот претседател би му била забранета функцијата.

„Кога би го советувал г-дин Трамп, би му рекол да не се грижи за ова. „Би му рекол дека се е во ред“, вели Калт.

Иако правните експерти сметаат дека забраната на Трамп да се кандидира врз основа на споменатиот член од законот би била долга работа, тоа би можело да има големо влијание врз неговите изборни перспективи и перцепцијата на електоратот.

Loading...

Бес на соработниците и поддржувачите на Трамп

За прв пат во американската историја, агенциите за спроведување на законот извршија претрес во домот на американски претседател.

Републиканците оценија дека истрагата е политички мотивирана.

Мајк Пенс, поранешен потпретседател во администрацијата на Трамп, го повика јавниот обвинител да даде „целосно објаснување“ за претресот.

„Ниту еден поранешен претседател на САД никогаш не бил предмет на таква рација или претрес на нивните лични резиденции во американската историја“, напиша тој на Твитер.

Сојузниците на Трамп во Конгресот ветија дека ќе започнат истрага доколку повторно освојат мнозинство во Претставничкиот дом и Сенатот на изборите во ноември.

Портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер изјави за новинарите во вторникот дека ФБИ не го известил претседателот Џозеф Бајден однапред за рацијата и дека „тој дознал за тоа од медиумите“.

Loading...

„Претседателот не бил информиран и не знаел. „Никој во Белата куќа не беше известен“, рече таа.

Таа им рече на новинарите дека Бајден „направил многу за да ја зачува независноста на Министерството за правда“, додавајќи: „Претседателот Бајден верува во владеењето на правото“.

Линдзи Халиган, правен застапник на Трамп, рече дека добила повик околу 10 часот по локално време дека ФБИ има налог за претрес на Мар-а-Лаго и дека таа треба да дојде на имотот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  25 загинати откако автобус кој превезувал луѓе на свадба во Индија паднал во провалија

Таа рече дека видела 30 до 40 агенти на ФБИ со ракавици, некои во костуми, а други лежерно облечени, и околу 10 до 15 возила на ФБИ, како и изнајмен камион.

Халиган изјави за Си-Би-Ес дека на неа и на уште еден адвокат на Трамп им е забранет влезот во комплексот и дека претресот бил поделен на три области: спална соба, канцеларија и складиште.

Loading...

„Тоа беше целосно над врвот. „Да бараа само документи, можеа да побараат“, додаде таа.

Трамп: Мене ме таргетираат затоа што доминирам на анкетите за изборите

Во е-поштата за собирање средства до поддржувачите во вторникот, Трамп, кој моментално е во неговиот голф клуб во Бедминстер, Њу Џерси, рече дека тој и другите републиканци биле цел поради неговото политичко влијание и „мојата доминација во сите анкети“.

„Уште еднаш се обидуваат да ја спречат Републиканската партија и мене.

„Беззаконието, политичкиот прогон и ловот на вештерки мора да бидат разоткриени и прекинати“, напиша тој.

Додека многу членови на Демократската партија ја поздравија рацијата, неколкумина го повикаа Министерството за правда да даде повеќе информации.

Loading...

Некои изразија загриженост дека тоа би можело да ја зголеми поддршката за поранешниот претседател.

„Ова може да биде многу корисно за Трамп бидејќи многу луѓе сега го поддржуваат“, изјави за Би-Би-Си Дејв Аронберг, јавен обвинител на Палм Бич, каде што е сместен Мар-а-Лаго.

„Трамп ќе го искористи ова за да го врати статусот на маченик“, додаде тој.

Претседателката на Претставничкиот дом, висока членка на Демократската партија, Ненси Пелоси, изјави дека за „посетата“ на агентите на ФБИ дознала преку медиумски извештаи што ги прочитала на телефон.

„За да имате сметка, ви треба оправдување“, изјави таа за NBC News.

„И тоа вели дека никој не е над законот, дури ни претседателот или поранешниот претседател на САД“, додаде таа.

Loading...