Москва: Нема да има средба меѓу Лавров и Блинкен во Македонија

Сподели со своите пријатели

Москва во понеделникот објави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Eнтони Блинкен нема да се сретнат на состанокот на ОБСЕ во Македонија оваа недела.

Loading...

Лавров претходно рече дека ќе им се придружи на министрите за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), која ги вклучува Канада и САД, во Скопје, доколку Бугарија му го отвори својот воздушен простор.

Тој посочи и дека некои западни земји побарале средби со него.

Од руската инвазија на Украина во февруари 2022 година, средбите во живо меѓу руските министри и министрите на западните земји се ретки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СБ на ОН гласа за арапскиот предлог за резолуција за Газа, САД објавија вето

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Рјабков изјави дека Вашингтон не побарал средба, „нема да побара и нема да има средба“, пренесува Тасс.

Состанокот на ОБСЕ, кој има 57 членки, се одржува на 30 ноември и 1 декември.

„Наводно, Бугарија ѝ ветила на Македонија дека ќе го отвори нејзиниот воздушен простор. Ако тоа се случи, ќе бидеме таму. Ќе видиме“, рече Лавров.

„Веќе има неколку барања за средби – вклучително и од западни претставници“, рече Лавров, без да именува ниту една земја.

Loading...

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи, овој месец изјави дека соседите на Македонија допрва треба да донесат конечна одлука за правилата за летот на руската делегација.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  За прв пат, САД предлагаат резолуција во ОН за примирје меѓу Израел и Хамас

„Се разбира, ќе се сретнеме со сите“, рече Лавров.

„Ако некој ни пријде, ние никогаш не бегаме и не се криеме“, додаде тој.

Бугарскиот воздушен простор е затворен за руски авиони како дел од санкциите на Европската унија воведени поради руската инвазија на Украина.