Морнариците на Јужна Кореја, САД и Јапонија одржаа вежби против подморници

Сподели со своите пријатели

Морнариците на Јужна Кореја, САД и Јапонија во петокот спроведоа трилатерални противподморнички вежби за прв пат по пет години, во услови на тензии поради серијата севернокорејски ракетни тестови.

Loading...

Вежбите се одржаа во меѓународни води во близина на источниот брег на Корејскиот полуостров, само еден ден откако Северна Кореја истрела две балистички ракети во морето близу нејзиниот источен брег, а американскиот потпретседател Камала Харис го посети Сеул и силно утврдената граница меѓу двете Кореи.

Тестот во четвртокот беше трето вакво лансирање во последните пет дена од страна на Северна Кореја, која истрела невиден број проектили оваа година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија: Прв банкомат за купување злато

„Вежбите се дизајнирани да ја подобрат способноста да се одговори на зголемените подморнички закани на Северна Кореја, вклучително и нејзините балистички ракети лансирани од подморница (SLBMs) ​​во време кога таа претставува нуклеарна и ракетна закана поради серија тестови на балистички ракети “, се вели во соопштението на јужнокорејската морнарица.

Американската морнарица соопшти дека вежбите ќе ја подобрат интероперабилноста и тактичката и техничката координација меѓу трите земји.

Американската и јапонската морнарица, исто така, рекоа дека вежбите се очекува да промовираат „слободен и отворен Индо-Пацифик“, во услови на тензии околу активностите на Кина во Тајванскиот теснец.

Вежби против подморници не се спроведуваат од 2017 година, бидејќи поранешната прогресивна влада на Јужна Кореја се обиде да ги подобри меѓукорејските односи и да ги олесни разговорите за денуклеаризација меѓу Пјонгјанг и Вашингтон, кои се во застој од 2019 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Армијата на Белорусија започна вежби за борбена готовност

Новиот јужнокорејски претседател Јун Сук-Јол, кој ја презеде функцијата во мај, вети дека ќе ја зајакне трилатералната безбедносна соработка со САД и Јапонија за да се спротивстави на растечките закани од Северна Кореја.

Loading...

Вежбите дојдоа неколку дена откако американски тинк-тенк, повикувајќи се на комерцијални сателитски снимки, рече дека Северна Кореја можеби се подготвува да лансира нова подморница за која се верува дека може да истрела балистички ракети.