Монсуните се закануваат да поплават третина од Пакистан

Сподели со своите пријатели

Пакистанската влада повика на меѓународна помош за справување со вонредната состојба предизвикана од поплавите, во кои веќе загинаа повеќе од 1.000 луѓе.

Loading...

Монсунот над Пакистан се заканува да остави една третина од земјата под вода.

Пакистанскиот министер за надворешни работи Билавал Буто-Зардари рече дека поплавите предизвикани од екстремните монсунски врнежи и топењето на глечерите ќе ја влошат и онака лошата економска ситуација во Пакистан и дека е потребна финансиска помош.

„Не сум видел уништување од овој размер, многу ми е тешко да го опишам со зборови… Во иднина би очекувал не само Меѓународниот монетарен фонд, туку и меѓународната заедница и меѓународните агенции навистина да го разберат ниво на уништување“, рече пакистанскиот министер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мексико: Убиени најмалку 18 луѓе, меѓу кои и градоначалник

Дури и без поплавите, Пакистан се соочува со висока инфлација и намалена вредност на валутата и се надева дека вонредната состојба од поплавите ќе го убеди одборот на ММФ оваа недела да ослободи 1,2 милијарди долари како дел од седмата и осмата транша од пакетот помош за Пакистан.

Првата странска помош почна да пристигнува во Пакистан во понеделникот со летови од Турција и ОАЕ – почеток на меѓународната помош за олеснување на катастрофата што погоди околу 33 милиони луѓе и остави поплавени делови од земјата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја истрела уште две ракети

Најмалку 1.061 лице загинаа во поплавите, а бројот се очекува да се зголеми, а многу заедници во планинските северни региони се отсечени од бесните реки кои ги однесоа патиштата и мостовите.

Официјалните лица предупредуваат дека една третина од Пакистан би можела да биде под вода до повлекувањето на овогодинешниот „монсунски монсун“.

Loading...

Шери Реман, пакистански сенатор и федерален министер за климатски промени, рече дека земјата се соочува со „сериозна климатска катастрофа, една од најлошите во последната деценија“.

Поради затоплувањето, глечерите во планинскиот северен регион на Пакистан се топат побрзо, што дополнително ги зголеми врнежите и поплавите. Пакистан има 7.532 глечери, повеќе од каде било надвор од поларните региони.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешниот полицаец кој уби десетици луѓе на Тајланд се самоуби

Ова го прави Пакистан една од земјите најмногу изложени на временските екстреми поврзани со климатските промени, поради што има чести бранови на суши и поплави.

Невидена сезона на монсуните ги погоди сите четири провинции во земјата. Речиси 300.000 домови се уништени, бројни патишта станаа непроодни, а прекините на електричната енергија се широко распространети, погодувајќи повеќе од 33 милиони луѓе – секој седми Пакистанец.

Владата распореди војници да им помагаат на цивилните власти во операциите за спасување и помош низ целата земја.