МОНАКО: Мала, но многу моќна земја, каде никој не ги заклучува автомобилите, а стандардот е многу висок

Сподели со своите пријатели

Азурниот брег, јахтите, скапите автомобили и казина се веројатно првите работи што ќе ви паднат на ум кога некој ќе го спомне Монако.

Loading...

Но, колку други работи всушност знаете за ова кнежевство? Ако не знаете ништо, тука сме да ви донесеме неколку интересни работи.

Монако е држава (буквално микро држава) сместена на француската ривиера, во близина на италијанскиот регион Лигурија.

 

 

Тоа е една од оние земји кои граничат само со една земја, а тоа во овој случај е Франција.

Исто така, иако формално државата Монако не е членка на ЕУ, таа го користи еврото како своја валута.

Loading...

Монако е управуван од кнежевство, а во моментов е предводен од Алберт Втори.

 

 

Од династијата Грималди, инаку син на позната актерка, а подоцна и монегаска принцеза – Грејс Кели. За среќа, Алберт има и наследници, па за Грималди нема зима.

Според површината, Монако е втората најмала земја во светот, и само помала од неа е Ватикан.

Толку е мала што практично може да се препешачи, но кога станува збор за густината на населението, земјата може да се пофали со првото место.

 

Loading...

 

Минималната загарантирана плата овде е околу 1.200 евра, но просечната плата се искачува на околу 4.400.

Сепак, имајќи ги предвид трошоците за живот и цените во оваа земја, тоа не е премногу, но затоа со две просечни плати можете да поминете рајски одмор речиси насекаде во светот.

Секоја година, од 1929 година, Монако е домаќин на трката во Формула 1. Возењето овде е посебно, бидејќи не се одвива на посебна тркачка патека, туку на градските улици.

 

 

Loading...

Патеката е тесна и нема многу можности за претекнување, а доаѓањето на трка е прашање на престиж.

Поради богатиот општествен живот, но и угледот, жителите на Монако генерално изгледаат „пристојно“ и обично.

Значи, има мали шанси да наидете на некој со обоена зелена коса овде, и ако сепак налетата, веројатно е турист.

 

 

Loading...

Имено, пред извесно време „страшната“ вест беше како принцезата Шарлин избричила дел од главата…

Монако е прилично безбедна земја, а многу граѓани воопшто не ги заклучуваат ни вратите од автомобилот.

Причините за тоа се пред се релативно големиот број полицајци, како и значителниот број безбедносни камери.

 

Loading...