Момче се сретна со семејството по 14 години: За неговото киднапирање е снимен филм (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Родителите од јужна Кина повторно се сретнаа со својот исчезнат син на емотивна церемонија во понеделникот, завршувајќи ја нивната 14-годишна потрага што го инспирираше филмскиот хит.

Loading...

Сун Џо (18) бил киднапиран во 2007 година во градот Шенжен кога имал четири години, но неговите родители никогаш не се откажале од надежта дека повторно ќе го видат.

Таткото и мајката, Сун Хајанг и Пенг Сијинг, го продале имотот за да ја финансираат потрагата по него и понудија награда од 31.000 долари за информации за неговото место на живеење, пренесува Си-Ен-Ен.

Со текот на годините, неговиот татко патувал во речиси сите региони на Кина во потрага по својот син.

Филмот „Dearest“ од 2014 година на режисерот Питер Чен од Хонг Конг е заснован на приказната на Сун и го стави во центарот на вниманието сеприсутното прашање за киднапирање деца и трговија со деца во Кина.

Експертите велат дека проблемот е влошен со кинеската политика за едно дете, која е олабавена во последните години. Со децении, оние кои имаа уште едно дете добиваа големи казни или ги принудуваа да ја прекинат бременоста.

 

Loading...

 

Традиционално, семејствата, особено во руралните области, гледаа на момчињата како поспособни да ги издржуваат своите семејства и да го продолжат презимето – што доведе до црн пазар за новородените момчиња и принудувајќи многу семејства да ги дадат девојчињата на посвојување.

Властите го пронашле Сун во источната провинција Шандонг, откако го идентификувале Ву Мулонг со помош на технологија за препознавање лица, човек кого полицијата го обвини дека го киднапирал.

Идентитетот на Сун бил потврден со ДНК анализа.

Ву бил уапсен за киднапирање на две деца, од кои едното било киднапирањето на Сун.

Посвоителите на Сун беа ослободени до почетокот на судењето, објавија државните медиуми.

Меѓутоа, откако се соединил со неговите биолошки родители, следел неочекуван пресврт.

Сун изјави за државните медиуми дека ќе остане со своите посвоители бидејќи тие го воспитувале повеќе од 10 години, а претходно не бил свесен за неговото вистинско потекло.

Loading...

Според кинескиот закон, максималната казна за трговија со луѓе е смрт, додека клиентите можат да бидат затворени до три години.

Според кинеските власти, повеќе од 8.000 киднапирани деца биле повторно обединети со нивните родители во 2021 година, а многу случаи биле решени со користење на огромна база на податоци за ДНК на кинеската полиција и технологија како што е препознавање лица.

Не е јасно колку деца годишно исчезнуваат во Кина, иако се проценува дека ги има десетици илјади.