„Момче дух“: Поминал 13 години заробен во сопственото тело, па се разбудил од кома

Сподели со своите пријатели

Нема подобар романсиер од животот, а она што природата знае да го замисли и изврши, тоа доаѓа до перото на големите писатели.

Loading...

Пример за тоа е неверојатната животна приказна на Јужноафриканецот Мартин Писториус (47), човек кој поминал 13 години буквално заробен во сопственото тело, за еден ден да се разбуди ненадејно и неверојатно.

Сè започнаЛо во неговата дванаесетта година. Се вратил од училиште и им се пожалил на родителите дека „го гребе грлото“. Лекарите се посомневале на грип.

Но, состојбата на Мартин од ден на ден се влошувала и на крајот бил хоспитализиран.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Martin Pistorius (@martinpistorius)

 

Тој бил позитивен на туберкулозен менингитис, развил тешко воспаление на менингите и ‘рбетниот мозок.

Loading...

Тој станал толку слаб што повеќе не можел да зборува или да ги контролира своите движења.

Лекарите ги информирале родителите на Мартин Џоан и Родни дека не можат ништо повеќе да направат за нивниот син.

Објасниле дека ќе остае во кома, дека нема лек и дека најверојатно никогаш нема да закрепне.

Но, родителите се родители, љубовта нема причина, но има многу надеж.

Тие одлучиле нивниот син да остане на апарати за одржување во Центарот за лекување на тешко болни.

Мартин, како што веќе рековме, се врати „од мртвите“ по 13 години, а за своето искуство напиша книга со симболично име „Момче дух“.

Во неа тој зборуваше за се што чувствувал и слушнал во животот во кома, иако другите околу него не биле свесни за тоа.

Тој живеел без свест цели четири години, а потоа, некаде околу неговиот 16-ти роденден, слушнал – јасно на кој ден – луѓето околу него разговараат дали треба да се избричи или не.

Loading...

Тоа го збунило, бидејќи се гледал себеси како дете, каков што бил кога заспал…

„Можев да слушам, видам и разберам сè околу мене, но немав апсолутно никаква моќ или контрола над ништо. За мене, тоа чувство на целосна немоќ е веројатно најлошото чувство што сум го доживеал и се надевам дека никогаш повеќе нема да го почувствувам. Како да не постоиш, некој друг одлучува за секоја работа во твојот живот – напиша Мартин.

Во тоа време, никој не знаел дека Мартин е всушност свесен, тие само претпоставувале дека се уште е во кома.

Досадата го „убивала“, па ја искористи својата имагинација.

„Би замислил секакви работи, како да сум многу мал и да летам во вселенски брод. Или мојата инвалидска количка магично да се трансформира во летечко возило. Понекогаш гледав како работите се движат, без разлика дали тоа беше сончева светлина што се движи во текот на денот. Или ќе гледав како инсектите се вртат наоколу, но всушност јас живеев во мојот ум до точка што понекогаш бев несвесна за светот околу мене“, признал тој.

Кога наполнил 25 години, животот засекогаш му се променил.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Martin Pistorius (@martinpistorius)

Loading...

 

Негувателот во дневниот центар ги убедил неговите родители да го однесат во Центарот за зголемена и алтернативна комуникација на Универзитетот во Преторија.

Таму дури сфатиле што се случува со Мартин.

Еден од лекарите пред очите му ставил парче хартија со симболи и го замолил да ја „допре“со очи. После тоа немало запирање.

Родителите на Мартин добиле компјутер со комуникациски софтвер и се останато е минато.

Денес Мартин е среќно оженет со Џоан, го има синот Себастијан Алберт, активен е на социјалните мрежи, па дури и се трка во својата инвалидска количка.

Loading...

Тој не изгубил надеж. Тоа и го спасило.