Мобилната царина спречи шверц на 1,5 килограм злато (фото)

Сподели со своите пријатели

При контрола на турски автобус извршена во близина на Велес, мобилен царински тим денес откри бункер полн со злато при рутинска контрола на патниот превец Велес – Скопје, информира Царинска управа на РМ.

Loading...

IMG_1311

Мобилен царински тим сопрел автобус со турски регистарски ознаки кој сообраќал на редовна линија Истанбул – Гостивар. Претходно автобусот влегол во државата од Грција преку граничниот премин Богородица.

Заради немање соодветни услови за спроведување на детален преглед, автобусот со царинска придружба е пренапатен во царинската испостава Скопје 4 кадешто е извршено детално пребарување. Притоа, под компресорот за клима уредот, во држачот за истиот е откриен специјално изработен бункер за криумчарење стока од каде се извадени 28 опаковки со 104 златни алки со вкупна тежина од околу 1,5 кг.

Македонски државјанин  кој во автобусот вршел должност на стјуард изјавил дека златото е негово.

Случајот е предаден на Одделението за истраги кои во моментов вршат распит.

Против сторителот ќе биде поднесена кривична пријава до надлежното јавно обвинителство.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.