МКС загрижен за руските „закани“ по налогот за апсење на Путин

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот кривичен суд (МКС) изрази загриженост поради руските „закани“ кои уследија по издавањето налог за апсење на претседателот Владимир Путин за воени злосторства.

Loading...

Изјавата на Меѓународниот кривичен суд дојде откако поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев се закани дека ќе го погоди Хашкиот трибунал за воени злосторства со хиперсонични ракети и откако највисокото руско истражно тело отвори кривично дело против обвинителот на МКС, Карим Кан, како и судиите кои издадоа налог за апсење на Путин.

Претседателството на Собранието на државите членки на Меѓународниот кривичен суд изрази „жалење за обидот да се попречат меѓународните напори за да се обезбеди одговорност за делата забранети според меѓународното право“.

Таа, исто така, „ја потврди својата непоколеблива поддршка за Меѓународниот кривичен суд“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Порошенко: Уривањето на браната нема да влијае на украинската контраофанзива

„Меѓународниот кривичен суд ја отелотворува нашата заедничка заложба за борба против неказнивоста за најтешките меѓународни злосторства. Како последно средство, Судот е комплементарен на националните јурисдикции. Ги повикуваме сите земји да ја почитуваат неговата судска и обвинителска независност“, изјавија тие.

Заканите на Медведев

Медведев во понеделникот рече: „Не е невозможно да се замисли хиперсонична ракета истрелана од руски брод од Северното Море кон зградата на судот во Хаг“.

„Сите ние одиме под Бога и ракетите… Погледнете внимателно во небото“, додаде тој.

Налогот за апсење на Путин, издаден од Меѓународниот кривичен суд во петокот, го обвинува рускиот лидер за илегално депортирање на илјадници украински деца, што е воено злосторство.

Loading...

Овој правен потег ќе ги обврзе 123-те членови на судот да го уапсат Путин доколку стапне на нивна територија и да го екстрадираат во Хаг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Украинците тргнаа во контраофанзива и претрпеа огромни загуби

Ниту Русија, ниту Украина не се членки на Меѓународниот кривичен суд, иако Киев му даде јурисдикција на судот за злосторства извршени на нејзина територија.

Трибуналот исто така нема свои полициски сили и кога станува збор за апсења, се потпира на земјите-членки.

Меѓународниот кривичен суд издаде и налог за апсење на Марија Лвова-Белова, руски комесар за правата на децата.

Западот ја поздрави наредбата на МКС

Москва ги отфрли наредбите на МКС, опишувајќи ги како „ништовни и неважечки“ и „невалидни“, а Врховниот истражен комитет на Русија рече дека нема основа Путин да биде кривично одговорен, додавајќи дека шефовите на држави уживаат апсолутен имунитет според конвенцијата на Обединетите нации од 1973 година. .

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија дава уште 750.000 фунти за нуклеарна безбедност во Украина

Украина, која вели дека повеќе од 16.000 украински деца биле депортирани во Русија од почетокот на руската инвазија, ја поздрави наредбата на МКС како „историска одлука“ која ќе доведе до „историска одговорност“.

Нејзините западни сојузници, вклучувајќи ги САД и Европската унија, исто така, го поздравија потегот на судот.

Иако САД не се членка на МКС, претседателот Џо Бајден во петокот рече дека е јасно дека Путин извршил воени злосторства, додавајќи дека наредбата на судот е оправдана.

Loading...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, пак, ги повика сите членови на МКС да ја почитуваат наредбата.

„Мислам дека секој член на судот треба да ги исполни своите обврски“, изјави Блинкен, пренесува Алџезира.