Мистериозна спирала се појави на небото над Хаваи (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Кон крајот на јануари оваа година, на ноќното небо над Хаваи се појави сенишна синкава спирала.

Loading...

Иако овој феномен наликува на сцена од научно-фантастични филмови во кои вонземјаните создаваат еден вид „вселенска врата“ за да стигнат до Земјата или која покажува јаз меѓу паралелните универзуми, неговата причина има природни корени, односно веројатно е поврзана со лансирањето на сателитите SpaceX.

Јапонската Национална астрономска опсерваторија ја забележала оваа мистериозна спирала на 18 јануари, веднаш откако SpaceX лансираше ракета Falcon 9 која носи голем воен сателит.

Астрономот Ичи Танака таа вечер беше ангажиран во некои други истражувања и на почетокот не го забележа формирањето на оваа чудна форма пред „носот“ на телескопот Субару, додека некој не му испрати скриншот од YouTube.

Мистериозна летечка спирала

„Кога го отворив Slack, го видов видеото. Изгледа неверојатно”, изјави Танака за The Guardian.

Опсерваторијата потоа сподели фотографија од вителот на Твитер и објави видео од спиралната формација како лета над вулканот Мауна Кеа и потоа се растура.

 

Loading...

 

„Субару-Асахи Ѕвездената камера сними мистериозна летечка спирала над Маунакеа, Хаваи. Се чини дека спиралата е поврзана со лансирањето на новиот сателит SpaceX“, напиша телескопот Субару на Твитер.

Сѐ уште нема официјална потврда дека навистина се работи за лансирање на сателити, но сите докази укажуваат во таа насока.

Имено, ова не е првпат ваква форма да се формира над нашите глави по лансирањето на SpaceX.

Сличен феномен беше забележан во јуни 2022 година над Квинстаун, Нов Зеланд, исто така по лансирањето во Флорида.

 

 

Loading...

SpaceX е одговорен за многу чудни случувања на небото

Со оглед на тоа што SpaceX го лансираше сателитот од Кејп Канаверал, Флорида, се поставува прашањето зошто овој феномен е забележан над Хаваи.

Под најавата на телескопот Субару имаше неколку коментари со илустрации на црвоточината, како и конкретни објаснувања.

На пример, Скот Тили напиша дека локацијата на спиралата над Хаваите одговара на локацијата на втората фаза од ракетата Фалкон 9.

Тоа е делот од ракетата што го турка сателитот во орбитата, по што ракетниот погон (прва фаза) се одвојува и повторно паѓа на Земјата.

Веб-страницата SpaceWeather наведува дека мистериозната спирала најверојатно била создадена кога првата фаза на ракетата испушта гориво за време на спуштањето.

SpaceX е одговорен за многу од „вонземјаните“ на интернет.

Имено, ракетите Falcon 9 создадоа различни шарени и етерични формации на небото, а самите сателити кои поминуваат низ небото во долга секвенца често ги поттикнуваат набљудувачите на Земјата да алармираат.

Кога сателитите на Маск летаат над нашата област, Хрватското астрономско здружение сè уште знае да прима прашања за невообичаени настани на ноќното небо и како што наведува – „прима пораки цела ноќ“.

Loading...