Мистеријата наречена Херсон: Зошто Русите и Украинците се борат за овој град?

Сподели со своите пријатели

Повлекувањето на Русија од Херсон предизвика многу сомнежи кај украинските и светските претставници.

Loading...

Иако Русите тврдат дека ќе ги напуштат позициите и ќе преминат на другата страна на реката Днепар, Украинците очекувано не им веруваат.

Овој град падна под руска контрола на почетокот на војната, и без многу борба. Сепак, Украина жестоко ја започна битката за контрола на Херсон, бидејќи тоа е стратешки важно за двете страни.

Има многу причини, но три се издвојуваат.

Според одлуката на министерот за одбрана Сергеј Шојгу и командантот на руските сили во Украина Сергеј Суровикин, руските војници се повлекуваат од градот Херсон и се префрлаат на другата страна на реката Днепар.

Украинската страна не реагираше позитивно на ваквиот потег на Русија, пред се затоа што тамошните власти не веруваат дека повлекувањето навистина ќе се случи.

Михаило Подољак, советник на украинскиот претседател, рече дека Кремљ планира да го направи Херсон „град на духови“ и предупреди да не паѓаме на можните замки на Русија.

Ситуацијата во Херсон веќе неколку месеци не е поволна за Русите, особено по украинската контраофанзива.

Loading...

Кога започна оваа голема офанзива, украинските сили успеаја да навлезат во регионот Херсон, кој беше анектиран од Русија на 30 септември – и да заземат неколку села и градови.

Оттогаш, Херсон често се споменува во светската јавност, но има неколку причини зошто и Русите и Украинците сакаат контрола над овој град, пишува Нова.рс.

Патот од Крим

Секоја причина е поврзана со нејзината географска локација. Имено, Херсонската област се наоѓа на југот на Украина и гледа на реката Днепар.

Релативно е блиску до локации кои се логистички центри за руската и украинската армија.

Еден од нив е полуостровот Крим, кој беше анектиран од Русија во 2014 година.

Регионот Херсон води директно до полуостровот на кој Русите со месеци доставуваат опрема и оружје, а од каде армијата изврши многу напади.

Кога беше најавено повлекувањето од Керсон, беше најавено дека руските сили ќе се повлечат токму кон Крим, каде што има некаков пат за бегство за Русите.

Во случај Украинците да продолжат да напредуваат во регионот Херсон и да ги турнат Русите уште подалеку, Крим може да биде безбедно засолниште за прегрупирање.

Loading...

Тоа го поткрепуваат и одредени информации кои се појавија во украинските медиуми, дека Русите веќе копаат ровови на Крим.

Чување на Одеса

Кога станува збор за Украинците, освен горливата желба да ја вратат контролата врз сите изгубени територии, Херсон за нив има и подлабоко значење.

Целиот југ на Украина е исклучително плоден и погоден за трговија. Во исто време, ако успеат да го одбранат Керсон и да го запрат напредувањето на Русија, ќе го спречат и Владимир Путин да ја постигне својата голема цел.

Се разбира, станува збор за заземање на Одеса – клучно пристаниште на Црното Море кое има и „сентиментално“ значење за Русите. Во 2014 година и Русите се обидоа да ја освојат Одеса, но нападите беа одбиени.

Истото се случи и во првата половина од оваа година кога пристаништето беше цел на Русија.

Борбата беше тешка и траеше неколку недели, но Украина ги вложи сите свои ресурси во одбраната на Одеса, што и успеа.

Ако сега ги принудат Русите да се повлечат надвор од Херсонската област, Украинците можат да создадат тврдина што ќе ја брани Одеса доколку е потребно.

Врска со Запорожје и Донбас

Бидејќи географската положба на Херсон е исклучително поволна, тој е поврзан со Запорожје и Донбас покрај Крим и Одеса.

Loading...

Регионите Херсон, Запорожје, Доњецк и Луганск беа анектирани од Русија на 30 септември оваа година, иако таа нема целосна контрола над нив.

Бидејќи и Запорожје и Донбас се под руска контрола, силите на Кремљ ги користеа како логистички центри за југот и истокот на Украина.

Со неодамнешната контраофанзива, Украина успеа да го прекине најголемиот дел од руските линии за снабдување, со што Керсон беше отсечен од остатокот од регионот.

Тоа само довело до тоа дека генералите порано донеле одлука за повлекување, имајќи предвид дека не можеле да се снабдуваат во Керсон, пишува Нова.рс.