Мистерија за проколнатата куќа стара 100 години разрешена од професор и офталмолог

Сподели со своите пријатели

Ако духовите пронашле начин да го прекршат вториот закон за термодинамика (а потоа тие знаења ги користеле претежно да им се прикрадат на луѓето во морничави стари куќи), секоја приказна за духови има своевидно логично објаснување.

Loading...

Без разлика дали станува збор за лажен идентитет, парализа на спиењето или само старомоден случај на хотелски менаџер кој се обидува да го закова туризмот, ако копате доволно длабоко, тоа може да се реши без потреба од услуги на егзорцист, гатач или Скуби Ду.

Еден таков случај го решиле професор и офталмолог пред повеќе од 100 години. Напишувајќи ја приказната во извештајот за медицински случај, В.Х. Вилмер го опишал прогонот на целото семејство, кое започнало да гледа и слуша чудни луѓе како се движат ноќта откако се преселиле во стара, трошна куќа.

Во 1912 година, куќата на г-ѓа Х и нејзиниот сопруг Г – како што ги именувале во извештајот за случајот – изгорела. Во зима, тие биле принудени да бараат привремен дом. Наоѓајќи малку лош квалитет, на крајот зеле куќа што не била населена во последните десет години, освен за повремениот сопственик. Г-ѓа Х го опишала тоа како да е на сончевата страна на улицата, иако се чинело дека нема топлина или сонце низ прозорците во таа голема, несреќна куќа.

 

 

Набргу откако се вселиле, тие започнале да забележуваат невообичаени феномени, и не долго после тоа, сè станало полно со сенки.

Loading...

„Господинот и јас не бевме во куќата неколку дена кога почнавме да се чувствуваме многу депресивно“, рече г-ѓа Х за настаните од таа зима. “Куќата беше многу тивка. Слугите одеа толку тивко по дебелите подови од тепих што дури и не можев да ги слушнам таму”.

Куќата била студена и тивка, а стариот шпорет се распаѓал. Токму тоа е причината зошто тие решиле да останат во куќата без деца.

“Едно утро слушнав чекори во просторијата над мојата глава. Набрзина се искачив по скалите. На мое изненадување просторијата беше празна. Погледнав во соседната соба, потоа во сите простории доле, а потоа горе, за да утврдам дека сум единствената личност во тој дел од куќата “.

Кога се поправил шпоретот, децата пристигнале и целото семејство почнале да се чувствуваат лошо, да слушаат и да гледаат работи што ги немало. И покрај одмор во кревет и лекови, г-ѓа Х не можела да се ослободи од главоболката што се појавила две недели по вселувањето. Г-дин Г, во меѓувреме, имал и други проблеми.

„Г-динот седеше во трпезаријата ноќта пред спиење и јадеше овошје. Во оваа куќа, кога седеше на масата навечер, со грб кон ходникот, секогаш се чувствуваше како некој да е зад него и да гледа Г-ѓа го сврте столот за да може да гледа што се случува во салата “.

Децата станале бледи, безволни и го изгубиле целиот интерес за играње во нивната игротека на горниот дел од куќата. На крајот, госпоѓа Х ги однела неколку недели, оставајќи го целосно сам со духот кој сакал да го гледа како јаде банани. Тие недели ги поминал буден со тропање на вратата и ѕвоно, иако кога истражувал никој не се гледал.

 

Loading...

 

Една ноќ, на враќање, г-дин Г го разбудиле чекори, треснување на вратата и фрлање шерпи како нешто да се случува долу.

„Наскоро сфатив дека зад ѕидот нема голи дрвени скали, туку само скали со дебел тепих на кои не се слушаат никакви стапки.

Сето ова не е ништо во споредба со она што следело, кога сите жители на куќата почнаат да гледаат привиди.

„Во една прилика, среде утрото, додека одев од дневната соба до трпезаријата, се изненадив кога видов на крајниот крај од
трпезаријата, како ми приоѓа, чудна жена, темнокоса и облечена во црно. Како што влегов во трпезаријата да ја пречекам, таа исчезна, а на нејзино место видов одраз на себеси во огледалото. ”

По враќањето од шоуто навечер, г-дин и г-ѓа Х повторно доживеале шок.

“Таа ноќ имав нејасни и чудни соништа, кои се чинеше дека траат со часови. Кога дојде утрото, се чувствував премногу уморно и болно за да станам. Х. ми рече дека се разбудив среде ноќ чувствувајќи како некој да е фатен за мене. Обидувајќи се да ме задави “.

Г-дин Г првично го сведел ова на шега што ја играла неговата сопруга. Спротивно на тоа, тој бил тежок сонувач и никогаш не се будел, но сега постојано станувал среде ноќ за да отвори врата пред која нема никој или на телефонот што не ѕвони.

Loading...

Сестрата – која живеела со нив во куќата – наскоро додаде приказни, известувајќи дека ноќта кога биле во операта, едно дете било „нападнато“. Едно од нив влетало во нејзината соба извикувајќи „не дозволувај тој голем дебел човек да ме допре“. Следното утро, кога детето се разбудило, го прашало „зошто седиш на мене“ ..

Била убедена дека куќата е проколнатаа и ги слушнала стапките на стар човек кој полека одел зад неа, како и дека ја следел додека одела.

 

 

“Една вечер се разбудив и видов маж и жена како седат во подножјето на мојот кревет. Жената беше млада, темна и носи капа со голема слика. Човекот беше постар, избричен и малку ќелав. Тој беше парализиран и не можеше да се помрдне., кога одеднаш почувствував потчукнување по рамото и успеав да седнам, а мажот и жената исчезнаа “.

Loading...

Другите членови на персоналот изјавиле дека слушнале како се става мебел на вратата, кога погледнале не нашле ништо. Не помогнало да се смират работите кога семејството истражувало и открило дека претходните станари ги имале истите искуства како нив.

Рационалното објаснување го претпостави братот на г. Г. Тој верувал дека сите во куќата се отруени и го повикал професорот да помогне да се најде рационално објаснување. Набргу по интервјуто со жителите и претресот на целата куќа, тој го пронашол виновникот: труење со јаглерод моноксид.

“Откри дека шпоретот е во многу лоша состојба, согорувањето е несовршено, чадот наместо да оди во оџакот, влегува во собите и остава гасови од јаглерод моноксид. Тој нè советуваше да спиеме во куќата уште една ноќ. Ако остануваме, тој рече дека можеби ќе дознаеме наутро дека некој од нас никогаш повеќе нема да се разбуди “.

Години подоцна, теоријата ќе ја потврдат офталмолозите со гледање на едното око на помладите деца, чиј вид е изобличен.

„Ништо, освен изложеност на отровен гас, не може да биде поврзано со каузално нарушување на окото“, велат тие.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *