Мистерија на руски брод во Јужна Африка: Ги исклучил транспондерите, тајно вплови во базата

Сподели со своите пријатели

Руски трговски брод чиј сопственик се вели дека носел оружје за Кремљ го исклучил својот транспондер минатиот месец пред тајно да се закотвил во најголемата воена поморска база во Јужна Африка, каде што доставил и товарел неидентификуван товар, велат очевидци и висок американски функционер.

Loading...

Јужна Африка одби да каже што превезувал бродот или што е натоварено на него во базата Сајмонс Таун.

Посетата на бродот Lady R, во сопственост на руската бродска компанија MG-FLOT LLC, ги затегна односите меѓу Вашингтон и Преторија, пишува Wall Street Journal.

МГ-ФЛОТ не одговори на барањата за коментар за случајот, како и руската амбасада во Преторија и Кремљ.

Висок американски функционер рече дека Вашингтон е загрижен од „поддршката што ѝ ја даваат јужноафриканските вооружени сили на Лејди Р, вклучително и дозволувањето да влезе и да пренесува товар во поморската база додека нејзиниот систем за автоматска идентификација е оневозможен“.

Според очевидци и фотографии видени од The ​​Wall, во текот на две ноќи, во текот на кои градот Сајмон бил во мрак поради прекин на струја низ целата земја, мобилен кран ги преместувал контејнерите од и на бродот долг 122 метри под надзор на вооружени чувари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Столтенберг: Соработката меѓу Кина и Русија е закана за Азија и Европа

„Нема јавно достапни информации за изворот на контејнерите што беа натоварени на Лејди Р“, рече американскиот функционер.

Лејди Р го напушти Сајмонс Таун утрото на 9 декември. Кога бродот почнал повторно да ја пренесува својата позиција таа вечер, тој бил закотвен на повеќе од 100 милји источно од градот Сајмон, покажале службите за следење.

Loading...

Од средината на декември, бродот е закотвен на брегот на Мозамбик, каде за време на викендот заплови во пристаништето Беира.

Неговата дестинација требаше да биде Истанбул. Тоа е релативно кратко патување од Истанбул до руските пристаништа на Црното Море.

Испорачано оружје од Русија?

Кобус Мараис, пратеник и портпарол за одбрана на Јужноафриканската опозициска Демократска алијанса, рече дека му било кажано дека Лејди Р ја испорачала муницијата од Русија, иако таа вообичаено ќе се увезува преку комерцијалните пристаништа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен офицер на ФСБ: Путин не управува со инвазијата, му доделил овластување на министерот за одбрана

На 8 мај, САД воведоа санкции за Lady R и MG-FLOT. Вашингтон соопшти дека компанијата и нејзините бродови испорачувале оружје за руската влада, пишува WSJ.

Во ноември, кога САД дознаа дека Лејди Р се упатила кон Јужна Африка, американската амбасада ја предупредила јужноафриканската влада за фактот дека бродот е под санкции, изјави висок американски функционер.

Амбасадата не добила одговор на предупредувањето од јужноафриканската влада, рече официјалниот претставник.

Услугите за следење на бродови покажуваат дека Lady R ги исклучила своите автоматски транспондери, кои го пренесуваат идентитетот и положбата на бродот на други бродови и поморски власти.

Според очевидци, два шлепери на јужноафриканската морнарица му помогнале да се закотви во базата Симонс Таун во близина на Кејп Таун.

Loading...

Сведоците рекоа дека виделе камиони со возила за придружба кои превезувале контејнери до базата ноќе, пишува WSJ.

„Неоправдан американски притисок“

На брифингот со новинарите на 22 декември, министерката за одбрана Танди Модис рече дека чека документација со повеќе информации за пратката пред да може да коментира зошто Лејди Р се закотви во базата и беше истоварена и натоварена на бродот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Наришкин: НАТО ги зголемува влоговите во Украина, но нема да дочека стратешки пораз на Русија

„Без оглед на содржината што ја добиваше овој брод беше нарачана многу пред „Ковид“, рече Модис, пред да го повика, како што го нарече, неоправдан американски притисок врз африканските земји кои одржуваат односи со Русија.

Дарен Оливие, директор на African Defense Review, компанија за одбранбени анализи и консултантски услуги, рече дека е веројатно дека Лејди Р испорачувала стара нарачка муниција од Русија.

Во 2020 година, Јужноафриканската Република одобри увоз на 4,5 милиони парчиња руска муниција во вредност од околу 585.000 долари.

„Јужноафриканската одбранбена индустрија генерално не произведува оружје и целосни системи што ги користи руската војска“, рече тој.

„Русија може да биде заинтересирана за предмети со двојна употреба, како што се системи за наведување и контрола кои би можеле да се користат за производство на беспилотни летала“, рече Оливие.