Мишел следната недела повторно на Балканот

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, следната недела повторно ќе престојува во официјална посета на Западен Балкан, каде што ќе ги посети Црна Гора, Македонија и ќе се сретне со претставници на привремените институции во Приштина, соопштија за Танјуг во Брисел.

Loading...

Ова е вториот дел од „Балканската турнеја“ на Шарл Мишел, кој престојуваше во Србија, Албанија и БиХ во периодот од 19 до 21 мај.

Претседателот на Европскиот совет најави дека ќе ги покани лидерите од Западен Балкан, во соработка со Франција, како земја претседавач со Советот на ЕУ, на средба со лидерите на ЕУ на 23 јуни во Брисел, кога ќе дојде идејата за формирање треба да се размислува за европска геополитичка заедница.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Си Џинпинг планира патување надвор од Кина и средба со Бајден

Шарл Мишел предложи земјите од Западен Балкан да бидат дел од нов формат кој ќе работи на доближување и зајакнување на соработката меѓу европските земји во решавањето на заедничките предизвици, промовирање на мирот, стабилноста и безбедноста на заедничкиот континент.

Во исто време, дипломатски извори од ЕУ наведуваат дека Мишел е особено ангажиран за решавање на политичката криза во БиХ и дека во наредните денови ќе ги покани сите политички лидери на БиХ на заедничка средба во Брисел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ветер урна дел од бина на фестивал во Шпанија, 40 повредени, еден загинат