Минск: Литванското затворање на границата е „непријателска мерка“

Сподели со своите пријатели

Белорусија ја осуди одлуката на Литванија да затвори два гранични премини, што дополнително ќе ја изолира рускиот сојузник Белорусија, која веќе предизвика страв во соседството со тоа што се согласи да биде домаќин на борци од руската платеничка група Вагнер.

Loading...

Белоруските граничари ја осудија „новата неконструктивна и непријателска мерка“ на Литванија на Телеграм, пренесува Хина, повикувајќи се на АФП.

„Литванските власти посегнуваат по секој можен изговор за да го спречат движењето не само на стоки, туку и движењето на Литванците кои патуваат во Белорусија“, наведува официјален Минск и додава дека таквите одлуки ќе го зголемат времето на чекање на границата „и ќе ги забават царинските процедури. “.

„Со ваквите одлуки Литванија свесно создава вештачки пречки на границата заради своите политички амбиции.“

Расте тензијата на границите

Во петок треба да бидат затворени граничните премини Шумскаш и Тверечиус.

Овие гранични премини со години им служат на локалното население да пазарат во соседната земја или да ги посетат роднините и пријателите.

Останатите гранични премини ќе останат отворени.

Тензиите се зголемуваат со недели меѓу Белорусија и соседните земји-членки на ЕУ, Полска и Литванија, кои сакаат целосно да ја затворат границата.

Loading...

Летонија, третата членка на ЕУ која е соседна со Белорусија, сè уште држи отворени два гранични премини, според Ројтерс.

Полска и Литванија подигнаа огради долж нивните граници, а Варшава размислува за распоредување на 10.000 војници, стравувајќи не само од групата Вагнер, туку и од приливот на нови бранови мигранти кои сакаат да влезат во ЕУ.