Мина уби двајца цивили во ослободениот Харков

Сподели со своите пријатели

Мините продолжуваат да предизвикуваат огромни проблеми за цивилите кои се обидуваат да го вратат нормалниот живот во Харков, регион ослободен од Украинците во септември.

Loading...

Двајца работници на патишта, на возраст од 21 и 51 година, загинаа вчера кога нивното возило прегази мина за време на работа во областа Чугујив, објави на Телеграм гувернерот на Харковската област Олег Синехубов.

Во експлозијата на мина ранети се уште двајца мажи, 55-годишен и 34-годишен.

„Опасноста од мини во регионот Харков ќе остане еден од најголемите проблеми уште долго време. Руските окупатори минираа апсолутно сè“, најави Синехубов.

Пиротехничката служба на државната служба за вонредни ситуации вчера деактивираше 635 експлозивни направи, додаде тој.