МИЛИЈАРДЕР ОДЛУЧИЛ ДА НАПРАВИ ЗЕЛЕН И ЕКОНОМИСКИ ОДРЖЛИВ ОСТРОВ! Дали е ова нов рај на земјата?

Сподели со своите пријатели

Лари Елисон, милијардер и сопственик на софтверската компанија „Оракл“ се преселил на хавајскиот остров Ланај, за чиј развој досега вложил половина милијарда долари. Тој успеал да купи 98 проценти од островот и се обидува да спроведе „експеримент за одржливост“ на него.

Loading...

Елисон е сопственик на 87 од 90 000 хектари земјиште во Ланај, кое го купил во 2012 година за 300 милиони долари. Со само 3.200 жители, тој е најмалку населениот остров на Хаваите, дом на мирни плажи, карпест терен, врвни одморалишта и амбиции на Елисон да го направи „зелен, економски одржлив“ остров преку Пулама Ланај, пренесува Бизнис Инсајдер.

 

 

 

Островот најпрво бил во рацете на Џејмс Дол, кој ја развил индустријата и културата на ананас, поради што е наречен „крал на ананаси“, а потоа бил во сопственост на Дејвид Мардок, кој од Елисон побарал неверојатно милијарди долари за да го продаде.

Во јуни 2012 година, сепак, Елисон платил само 300.000 за тоа, и она што планира да го стори е да го претвори во туристичка дестинација. Така, Ланај веќе може да се пофали со два хотели кои работат со „Four seasons“, во кои апартман чини дури 21.000 долари за една ноќ, што го прави најскап на Хаваите.

Loading...

Куповината на Лари за Ланај вклучувала и центар за спасување животни, па бидејќи на овој остров не постои природна опасност за мачките, тој станал сопственик на 400 диви мачки кои живеат во овој центар.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Four Seasons Maui (@fsmaui)

 

Всушност, Елисон не планира само да го направи Ланај туристичка атракција, туку и да создаде прва „економски одржлива 100% зелена заедница“, пишува „Њујорк тајмс“.

Во 2018 година, во негова сопственост беше основана компанија за велнес „Сенсеи“, која работи на глобално снабдување со храна, исхрана и одржливост. Целта на Сенсеи е да ги користи податоците за да им помогне на луѓето да водат поздрав и подолг живот.

Во пракса, ова вклучува две хидропонични оранжерии од 20.000 квадратни метри (фарми Сенсеи), кои имаат сензори и камери кои ги следат податоците за употреба на вода и проток на воздух. Тие се напојуваат од 1.600 соларни панели Тесла, а културите што се одгледуваат во нив се користат за подготовка на храна во рестораните.
Сенсеи изгради и луксузен спа центар наречен „Сенсеи Ритрит“, во кој ноќта чини 3.000 долари. Гостите поставуваат физички и ментални цели за нивниот престој, а „бањата“ го следи нивниот сон, диета и проток на крв.

 

Loading...

 

Сега, Елисон, наводно, сака да ги купи и централата на островот и Хавајски електрични копродукции, со цел да го „претвори“ островот од фосилни горива на 100 проценти обновлива енергија. Неговата цел е Ланај да служи како прототип за „утопија на здравјето“.

Кога панемијата на коронавирусот го погоди Ланај минатата година, Елисон ги намалил или целосно ги „опростил“ долговите за закуп на компаниите и ги исплатил целосните плати и поволности на вработените кои работеле за него. И покрај тоа што потрошил околу половина милијарда долари на Ланај, неговото богатство продолжува да расте за време на пандемијата и денес изнесува 81,6 милијарди долари.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *