Мики Маус во розово, а Мини Маус во сино: Се менуваат костимите на јунаците на Дизни

Сподели со своите пријатели

Кога некој ќе ја спомне познатата Мини Маус, веруваме дека веднаш можете да ја замислите со машна на главата облечена во црвен фустан со бели точки.

Loading...

Сепак, за прв пат во историјата, Мини ќе го остави настрана фустанот и ќе облече син костум со црни точки дизајниран од Стела Макартни за да ја прослави 30-годишнината од Дизниленд во Париз.

– Новата облека ќе ја направи Мини „симбол на напредокот“ – вели популарната дизајнерка Стела Макартни.

Дизниленд ќе ја одбележи третата деценија од постоењето на 6 март, според „брилијантното“ ново шоу пред замокот на Заспаната убавица, кој неодамна беше повторно отворен по 12 месеци реновирање.

Дизајнерката призна дека Мини отсекогаш имала посебно место во нејзиното срце и дека е воодушевена што работи со, како што вели, „една, единствна и легендарна Мини Маус“.

 

 

Loading...

– Она што го сакам кај Мини е фактот што ја отелотворува среќата, самоизразувањето, автентичноста и ги инспирира луѓето од сите возрасти ширум светот. Плус, таа има толку одличен стил – рекла Стела и додала:

– Сакав Мини да го облече својот прв костум со панталони во Дизниленд во Париз, па дизајнирав син смокинг. Ова ја прави Мини Маус симбол на напредок за новата генерација. Ќе го носи како дел од месецот на женската историја, во март 2022 година – додаде Макартни.

Стела ќе дизајнира и маица Мини Маус како дел од нејзината соработка со компанијата Walt Disney по повод Меѓународниот ден на жената, 8 март.

Според Дизниленд во Париз, Макартни ќе објави и ограничена серија производи инспирирани од класиката на Дизни Фантазија од 1940 година, почнувајќи од пролетта.

 

 

И Мини и Мики Маус, заедно со остатокот од актерската екипа, вклучувајќи ги Пајо Патор и Пата, Шиљо и Плутон, исто така ќе носат нови костими создадени специјално за шоуто за да ја прослават годишнината.

Loading...

Во промо видеото, ликовите излегоа на модната писта за да ги покажат своите нови костими.

Мики носи лаванда и сребрен костум и горен шешир, додека Мини носеше рефлектирачки розов фустан со соодветна машна и блескава верзија на нејзините светло жолти чевли.