Мицкоски и Заев се договорија: Пописот се одложува за септември

Сподели со своите пријатели

Пописот ќе се одложи од април за септември, ова е договорот на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Христијан Мицкоски и Зоран Заев.

Loading...

Двајцата лидери денеска имаа средба на која ги надминаа недоразбирањата и информираа дека пописот се одложува со цел да се спроведе имунизацијата на населението против ковид-19.

Според Мицкоски, можен термин за пописот е септември, додека пак самопопишувањето ќе остане активно.

Според Заев дијаспората ќе продолжи да се попишува, а освен пописот ќе се поместат и локалните избори.

Никола Ивановски


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *