Метеролозите најавуваат пад на температурите и дожд

Сподели со своите пријатели

Во вторник според УХМР нè очекува свежо утро со пониски утрински температури кои ќе се движат во интервал од 4°C до 14°C. Во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност.

Loading...

Попладне во југозападните делови се очекува зголемување на облачноста, а сосема мали услови за слаби локални врнежи од дожд ќе има во северозападните предели.

Ќе дува претежно слаб јужен и југозападен ветер, а во западните предели ќе дува засилен југозападен и западен ветер.

Максималните дневни температури ќе достигнат до 18°C односно до 28°C. УВ индекс 8.

Во среда се очекува повторно нестабилно време со врнежи од дожд и грмотевици и пад на дневните температури. Утринските од 6°C до 16°C а максималните дневни до 14°C односно до 24°C.

Дополнителен пад на дневната температура ќе има во четврток кога се очекува да преовладува претежно облачно време со повремени сончеви периоди. Максималните температури ќе се движат од 12°C до 22°C.

Leave a Reply