Мета ја отстранува содржината што ги поддржува немирите во Бразил

Сподели со своите пријатели

Матичната компанија на Фејсбук, Мета, во понеделникот соопшти дека ја отстранува содржината што го поддржува или го пофалува грабежот на бразилските владини згради викендов од страна на антидемократските демонстранти.

Loading...

Десетици илјади приврзаници на поранешниот екстремно десничарски претседател на Бразил, Жаир Болсонаро, ги искршија прозорците на претседателската палата, преплавија делови од Конгресот со систем за прскање и го опустошија Врховниот суд во немири кои траеја повеќе од три часа.

– Во пресрет на изборите го одредивме Бразил како привремена локација со висок ризик и ја отстрануваме содржината што ги повикува луѓето да земат оружје или насилно да го нападнат Конгресот, претседателската палата и другите федерални згради – изјави портпаролот на Мета.

– Го означуваме и како настан што ги прекршува правилата, што значи дека ќе ги отстраниме содржините што ги поддржуваат или ги фалат тие дејства. Активно ја следиме ситуацијата и ќе продолжиме да отстрануваме содржини што ги прекршуваат нашите правила – додаде тој.

Левичарскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва ја презеде функцијата на 1 јануари, откако го победи Болсонаро во вториот круг од октомври, со што беше ставен крај на најдесничарската влада во Бразил во последните децении.

Болсонаро одби да го признае поразот, при што некои поддржувачи тврдат дека изборите биле наместени, а луѓето се префрлиле на социјалните медиуми и платформите за пораки од Твитер (TWTR.MX), Телеграма и ТикТок до Јутјуб и Фејсбук за да организираат протести, пренесува Ројтерс.