Мери (86) има повеќе од 90 правнуци и тоа не е единствениот рекорд што го урна со своето семејство

Сподели со своите пријатели

Мајка на осум деца, Мери Маршал (86), која е родена четири години пред почетокот на Втората светска војна, денес може да се пофали со дури 90 правнуци. Нејзиното семејство е единственото во Велика Британија каде живеат членови на дури шест генерации.

Loading...

Нил Фергусон, нејзиниот внук, има само неколку недели и двајцата позираа на фотографијата објавена од „Мирор“, на која се гледаат шест генерации жени, сите потекнуваат од Мери.

Сите жени на оваа фотографија се во директна линија на потомство, а освен новата мајка Тони Ли (17), сите тие работеле или сè уште работат како негувателки.

 

Сите тие се породиле на возраст од 18 години или помалку, што резултирало со големо семејство. Сега живеат во или околу Единбург, Шкотска.

Најстарата ќерка на Мери, Роуз Торбурн, 68, има четири деца, вклучувајќи го и Сирил Бортвик (50), кој има три деца. Нејзината ќерка Кери До (35) има четири деца, од кои едната е новата мајка Тони Ли Ајткен (17).

Оваа година Мери станала единствената чукунбаба во Шкотска, кога на 25 мај се роди девојчето Нил.

Loading...

Поради големината на своето семејство, Мери од Единбург вели дека и е простено што не купувала подарок за секој член за роденден и Божиќ, затоа што половина година би минала во шопинг.

 

 

– Да бидам искрена, јас сум многу среќна жена. Прекрасно е да се има толку големо семејство. Секогаш има некој што те чува. „Неверојатно сум среќна“, изјави Мери за „Мирор“.

Тони Ли, кој го роди најновиот член минатиот месец, рече дека семејството се пошегувало дека сигурно собориле рекорд кога дознале дека е бремена.

– Тогаш започнавме да истражуваме и се покажа дека никој нема толку живи генерации во Велика Британија. За нас е рано да видиме сличност со нејзината чукунбаба, но кога се сретнаа тоа беше љубов на прв поглед – рече таа и додаде дека сите живеат во близина.

– Со раѓањето на Нили, Мери, сега имам 90 внуци, така што секогаш е прилично гласно. Имам седум браќа и сестри и отсекогаш сум била дел од големо семејство – рече прабабата Роуз и додаде дека никогаш не чула за толку големо семејство во Шкотска.

Loading...

 

 

– Секогаш кога ќе се собереме, секогаш е забавно, гласно и полно со смеа – објаснува таа.

Патем, според Гинисовата книга на рекорди, во едно семејство имало најмногу седум живи генерации.

Шест генерации од семејството Маршал:

Мери Маршал, родена 1935 година

Роуз Торбрн, родена 1952 година

Loading...

Ширил Бортвик, родена 1970 година

Кери Доу, родена 1986 година

Тони Ли Ејткен, родена 2003 година

Најли Фегусон, родена 2021 година


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *