Мелони: Кој не се согласува со политиката на Европа и НАТО не може да биде дел од владата

Сподели со своите пријатели

Џорџа Мелони, која треба да стане иден премиер на Италија, во средата им фрли ракавица на своите десничарски партнери, велејќи дека нејзината нова влада целосно ќе го поддржи НАТО и ќе биде целосно дел од Европа.

Loading...

„Со нас во владата, Италија никогаш нема да биде слаба алка на Запад“, најави Мелони, додавајќи дека секоја партија што не се согласува со таа изјава нема да се приклучи на нејзината администрација.

Нејзината бескомпромисна изјава уследи по објавувањето на снимката на која се слуша нејзиниот конзервативен соработник Силвио Берлускони како го обвинува украинскиот претседател Володимир Зеленски за поттикнување на повеќемесечна војна со Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Протестите против каранитнот во Кина се шират во градовите ширум светот

Берлускони (86) е долгогодишен пријател на Владимир Путин, а неговите коментари следуваат по серијата изјави во последните месеци во кои тој ја поддржа позицијата на Москва за инвазијата на Украина, додека го критикуваше одговорот на Западот.

Мелони, од која би можело да биде побарано да формира влада уште овој викенд, постојано ветуваше дека ќе продолжи да ги поддржува Украина и западните санкции против Русија.

„Бев, сум и секогаш ќе бидам јасна за една работа. Планирам да ја водам владата со јасна и недвосмислена надворешна политика“, рече таа.

„Кој не се согласува со оваа фундаментална политика не може да биде дел од владата.“

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден ги ублажува санкциите кон Венецуела