Мега фестивалот ЕГЗИТ годинава ќе се одржи во Србија

Сподели со своите пријатели

Откако градоначалникот на Нови Сад, Милош Вучевиќ изјави дека фестивалот ЕГЗИТ може да се одржи ова лето, веста одекна како сензација во светските музички кругови. Многу странски медиуми ги пренесуваат неговите зборови дека „одржувањето на Егзит ќе биде симбол на победата на Србија над пандемијата“ и дека „ЕГЗИТ е од големо значење за туризмот и промоцијата на земјата“.

Loading...

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EXIT Festival (@exitfestival)

 

Оваа долго очекувана вест е клучна потврда дека големата прослава на 20-годишнината од фестивалот ЕГЗИТ ќе се одржи според планот – од 8 до 11 јули на тврдината Петроварадин, со учество на некои од водечките светски sвезди како Дејвид Гета, DJ Snake, Tyga, Eric Prydz b2b Four Tet, Пол Калкбренер, Нина Кравиц, Борис Брејча, Шек Вес, Соломон, Пол ван Дајк, Сепултура, Метрономија, Хани Дижон и многу други.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EXIT Festival (@exitfestival)

 

Loading...

Како што објасни градоначалникот Вучевиќ, влезот на фестивалот ќе биде можен за сите што биле вакцинирани и за сите што прележале коронавирус. На сите други посетители од земјата и светот ќе им биде овозможен брз тест за антиген по многу поволни цени, во специјално организирана зона во непосредна близина на портите на фестивалот.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EXIT Festival (@exitfestival)

 

Сите детали во врска со влегувањето на фестивалот ќе бидат објавени на време на официјалната веб-страница на Егзит во согласност со идните тековни мерки пропишани од Владата на Република Србија.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EXIT Festival (@exitfestival)

 

Loading...

„Ние сме исклучително возбудени од оваа вест и можноста да прославиме две децении фестивал со публиката од целиот свет на нашата омилена тврдина, за да го прославиме животот! Земајќи ги предвид сите тешкотии на кои бевме изложени претходната година, веќе чувствуваме дека Големата експлозија на позитивна енергија ќе отвори целосно нови димензии на фестивалското искуство и ќе го одбележи годинашниот ЕГЗИТ како еден од најпознатите. Сепак, мора да останеме одговорни во наредните месеци и да ги поканиме сите што имаат можност да се вакцинираат што е можно поскоро, бидејќи здравјето и безбедноста на сите посетители, изведувачи и членови на тимот се наш приоритет “, рече Душан Ковачевиќ, основач и директор на фестивалот ЕГЗИТ.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EXIT Festival (@exitfestival)

 

Во изминатите неколку месеци, Србија постигна голем успех кога станува збор за масовната вакцинација. Покрај тоа што им овозможува на своите граѓани да избираат помеѓу различни производители на вакцини од целиот свет, Србија е единствената земја што вакцинирала десетици илјади странци од цела Европа бесплатно.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EXIT Festival (@exitfestival)

 

Loading...

Сето ова ќе овозможи големата прослава на 20-годишнината од фестивалот ЕГЗИТ да се одржи од 8 до 11 јули 2021 година, на светски познатата Петроварадинска тврдина, една од најголемите средновековни тврдини во Европа, сместена на бреговите на Дунав.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EXIT Festival (@exitfestival)

Егзит најавува нови огласи за изведувачи веќе следната недела, кои ќе го најдат своето место на над 40 сцени и зони, распределени низ фестивалскиот простор.

 

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *