Медведев: Мора да исчезнат или НАТО или Украина. Најдобро двете!

Сподели со своите пријатели

Еден од најблиските сојузници на рускиот претседател, заменик-претседателот на рускиот совет за безбедност, Дмитриј Медведев, уште еднаш им се закани на Украина и на Западот.

Loading...

Медведев: Украина мора да исчезне

Во објава на социјалните мрежи, Медведев на англиски ги цитираше заклучоците на НАТО на самитот во Вашингтон, кои го потврдија продолжувањето на поддршката за Украина и нејзиниот пат кон идното членство во таа алијанса.

„Заклучокот е очигледен. Мораме да сториме сè за „неповратниот пат“ на Украина кон НАТО да заврши или со исчезнувањето на Украина или со исчезнувањето на НАТО. Или уште подобро, со исчезнувањето на двете“, напиша Медведев.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гренел: Ако победи Трамп, ЕУ ќе мора да го реши конфликтот во Украина

Медведев, кој за време на неговиот претседателски мандат од 2008 до 2012 година важеше за посредник кон Западот, стана еден од највоинствените руски функционери од почетокот на војната во Украина.

Тој постојано ги предупреди американските и европските сојузници дека вооружувањето на Киев може да доведе до „нуклеарна апокалипса“.