Мажот се пожалил: „Сопругата ги носи јадењата од дома во ресторанот и ги замолува готвачите да и ги подгреат“

Сподели со своите пријатели

Иако повеќето од нас не можат да си дозволат да јадат надвор во луксузни ресторани секоја вечер во неделата, ние обично правиме исклучок и одиме во ресторан за специјални прилики, како што се родендени.

Loading...

Но, еден маж на Редит тврди дека неговата сопруга е толку решена да заштеди пари секогаш кога е можно, што почнала да носи готови оброци во ресторани и да бара од персоналот да и ги загрее.

Човекот од САД објаснил дека неговото семејство не треба толку драстично да ги намалува трошоците и рекол дека неговата сопруга дури и го намалила џепарлакот што ги добиваат нивните деца од 45 долари на 5 долари неделно, пишува Мирор.

 

 

„За почеток, сакам само да кажам дека имаме пари и немаме потреба да штедиме. Мојата сопруга моментално работи како медицинска сестра со скратено работно време, а јас работам во локалната полиција како детектив. Има две деца, 12-годишен стар син и ќерка 13. Но, мојата сопруга почна да сака да заштеди пари и тоа почнува да им пречи на децата“, објасни тој.

Меѓутоа, најмногу му пречело тоа што неговата сопруга почнала да носи готови оброци во рестораните и да ги прашува готвачите дали можат повторно да ги загреат. Сите ресторани секогаш го одбиваат нејзиното барање и бараат од нив да го напуштат ресторанот, но таа не сака да престане.

Loading...

 

 

Тато рече дека работите со неговата сопруга се промениле кога излегле во ресторан за да го прослават 12-тиот роденден на нивниот син. Иако и рекол на сопругата дека е во ред да нарача што сака од менито, таа сепак решила да донесе готов оброк со него, а тој ја обвини дека го „засрамила“ нивниот син на неговиот посебен ден.

 

 

Кога заврши вечерта и дојдовме дома, јас и жена ми почнавме да се караме. Јас и реков дека згреши што донесе оброк кога ја замолив да не го прави тоа. Таа почна да се расправа дека јадењето во ресторани е едноставно бесмислено.

Loading...

Тогаш реков , „Па, ги посрамоти сите, вклучително и нашите деца“. Таа ме замоли да ја напуштам спалната соба и сега живеам во гостинската спална соба“, рече тој во изјавата.

„Едно е да си донесеш храна. Таа побара од персоналот да ја загреат и да и послужат храна, претпоставувам бесплатно. Уште полошо“, напиша еден корисник, додека еден корисник додаде: „На твојата сопруга веројатно и треба советување бидејќи има некои длабоко вкоренети проблеми со парите и трошењето. Но, нејзините постапки негативно влијаат на вашите деца и на вашиот брак “.