Мажи, и на вашата кожа и е потребна НЕГА: 4 најдобри совети од ДЕРМАТОЛОГ

Сподели со своите пријатели

Можеби звучи како предрасуда, но мажите поретко се грижат за својата кожа отколку жените.

Loading...

Ретко кој маж ќе избере креми и лосиони.

И главно, како најдобро средство за нега, тие се потпираат на вода.

Иако рекламирањето на брендот е насочено кон жените, тоа не значи дека на мажите не им е потребна нега.

 

 

Уште повеќе, на пример, брадите или мустаќите честопати маскираат проблеми со чувствителна или воспалена кожа, што дури нема да ги забележите. И затоа е важно, исто како и жените, да ја чистите и негувате кожата.

Loading...

„Негата на кожата не зависи од полот, чекорите во рутината за нега може да бидат различни, но чистењето и примената на хранливи материи треба да бидат задолжителни за двата пола“, вели дерматологот Ава Шабман.

Машката кожа, кога станува збор за самиот површински слој, е со иста дебелина и отпорност како кај жените. Слојот наречен дермис, каде што се чуваат колаген и еластин, е само десет проценти подебел кај мажите, кои често имаат мрсна кожа и се изложени на поголема траума поради бричење “, објасни таа.

Д-р Шабман советува кои четири чекори треба да ги практикувате секое утро.

 

 

1. Чистење

Може да се миете само со вода, ладна или млака, ако имате сува кожа. Ако вашата кожа е мрсна, инвестирајте во добар сапун или средство за чистење на лицето.

Loading...

2. Активни состојки

Потоа ставете свежо измиено лице со антиоксидантен серум кој содржи витамин Ц.Тоа ќе ја намали хиперпигментацијата и ќе ги стабилизира нивоата на колаген. Ако имате мрсна кожа склона кон мозолчиња, побарајте серум што содржи ниацинамид.

 

 

3. Хидратација

Побарајте крем што содржи церамид, глицерин, алое вера… Во зависност од типот на кожата, побарајте состојки за смирување особено по бричењето.

 

Loading...

4. Заштита

И на машката кожа и е потребна заштита од сонце, па затоа треба да набавите крем со заштитен фактор. Знајте дека треба да се нанесува и на кожата на брадата дури и ако не се бричите редовно, бидејќи косата нема да ве заштити од УВ зраци.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *