Маж во САД поминал 33 години во затвор, прогласен е за невин

Сподели со своите пријатели

Маж од Калифорнија, кој помина 33 години во затвор за обид за убиство, е прогласен за невин и ослободен, соопшти утрово окружниот обвинител на Лос Анџелес.

Loading...

Даниел Салдана (55) е осуден во 1990 година за пукање во автомобил во кој се превезувале шест тинејџери кои излегувале од фудбалски натпревар во средно училиште во Болдвин парк, источно од Лос Анџелес.

Двајца ученици се ранети, но преживеале. Напаѓачите ги помешале тинејџерите со членови на банда, соопшти тогаш полицијата.

Еден од осудените признал

Салдана имал 22 години за време на пукањето и работел со полно работно време како градежен работник.

Тој бил еден од тројцата обвинети за нападот. Тој е осуден по шест обвинение за убиство во обид и едно пукање во возило и е осуден на 45 години затвор.

Салдана се појави со окружниот обвинител Џорџ Гаскон на прес-конференција утринава, каде што рече дека е благодарен што е ослободен.

„Тоа е борба, да се будам секој ден знаејќи дека си невин, а јас сум затворен во ќелија и плачам за помош“, рече Салдана, според South California News Group.

„Толку сум среќен што дојде овој ден“, додаде тој.

Loading...

Канцеларијата на Гаскон започна истрага откако во февруари дозна дека друг осуден вооружен маж им рекол на властите за време на сослушувањето за условно ослободување во 2017 година дека Салдана „не бил вмешан на кој било начин во пукањето и не бил присутен за време на инцидентот“, рече државниот јавен обвинител.