Математичар открива како да си ги зголемите шансите за добивка на лотарија

Сподели со своите пријатели

Имате една од 300 милиони шанси да го постигнете џекпотот и иако да победите на лотарија може да звучи невозможно, математичарот рече дека тоа е изводливо.

Loading...

Рајан Гарибалди рече дека изборот на непопуларни броеви, купувањето ливчиња во државите со најниска продажба и изборот на вистинските множества ги зголемува вашите шанси.

Експертот откри страшна грешка што може да ве спречи да заработите милиони – избирање датуми за играње, што повеќето луѓе го прават.

„Друг совет би бил, ако ја погледнете мапата каде што ги избирате вашите броеви, не избирајте само ред од броеви на таа карта бидејќи некои луѓе ќе го направат тоа“, изјави Гарибалди за WIRED.

Американците трошат речиси 100 милијарди долари годишно на државни лотарии, надевајќи се дека ќе освојат сума што ќе го промени животот, но обично си заминуваат со празни раце.

Најголемиот национален Powerball беше во 2016 година кога добивките достигнаа неверојатни 1,586 милијарди долари поделени помеѓу три лица од Калифорнија, Флорида и Тенеси.

Но, додека луѓето одат да купат лото ливчиња секоја недела, Гарибалди зборуваше за тоа што треба и што не треба.

Тој рече дека изборот на последователни броеви може да биде добар потег бидејќи му помогнал на Ричард Лустиг да победи четири пати на локалната лотарија на Флорида за 1.038.499,92 долари.

Loading...

Ластинг, кој почина во 2018 година, претходно изјави дека ги реинвестирал добивките во купување нови лотарија, користел рачно избрани секвентни броеви и ги користел истите броеви постојано.

„Ова нема да ви ги зголеми шансите за победа. Овој метод ќе ви ја даде истата шанса да освоите џекпот како и секој друг метод на селекција. Меѓутоа, ако така ја погледнете мапата, изгледа чудно. Имањето толку многу последователни бројки ви помага да не го поделите џекпотот, што е добро“, рече Гарибалди, директор на Центарот за комуникациски истражувања во Калифорнија.

Друг совет кога играте локална лотарија е да купувате во држави кои продаваат најмалку ливчиња.

Корисни совети

Истражувањето на LendingTree покажува дека жителите на Масачусетс потрошиле најмногу по глава на жител на лотарија и грепки во 2020 година.

„Жителите потрошиле 805,30 долари по глава на жител во 2020 година, покажуваат најновите достапни податоци, џуџе за североисточните држави Њујорк (455,93 долари) и Род Ајленд (429,88 долари)“, се вели во студијата.

Следеа Џорџија (429,51 долари) и Мичиген (408,51 долари). На ниско ниво се Северна Дакота (29,93 долари), Вајоминг (39,08 долари), Монтана (55,21 долари), Ново Мексико (60,00 долари) и Оклахома (67,67 долари). Алабама, Алјаска, Хаваи, Невада и Јута се единствените држави кои не учествуваат на лотаријата.

„Има класичен пример за Орегон во 1999 година. Тие имаа џекпот од 18.000.000 долари, но не продаваат толку многу ливчиња, а тоа значи дека кога ќе купите ливче во тоа извлекување, веројатно нема да го споделите џекпотот“, рече Гарибалди.

Математичарот, исто така, даде совети за тоа како да добиете големи победи во игрите, што вклучува користење на интернет во ваша корист.

Loading...

Тој препорачува да се проверуваат страниците како scratchoff-odds.com, што ќе ви овозможи да видите конкретни ливчиња во вашата држава и награди што допрва треба да ги побарате, но ако треба да победите на лотаријата, Гарибалди предлага да изберете игра што ќе ви овозможи да погодите четирицифрен број и обложите шест цифри.

Ова значи дека ќе се обложите на четирицифрен број со повторени цифри, како што се 1122 или 1212, а ако се обложувате на хексадецимален, се обложувате на сите шест можни начини на пишување број со два еднока и два два. тој рече.

„Ако го направите тоа, вашите шанси за добивка се еден спрема 1.667, а во повеќето држави, ако го постигнете тоа, ако го освоите тој облог, ќе добиете 800 долари, што значи дека треба да одите во канцеларијата на лотаријата. Веројатно ќе изгубите пари, само да знаете“, пишува Daily Mail.