Маски за раст на косата со црвена пиперка

Сподели со своите пријатели

Црвената пиперка содржи супстанција капсаицин, која го стимулира растот на косата. Корисна компонента ја подобрува циркулацијата на крвта во областа на фоликулите на косата, што овозможува подобра исхрана. По маската за раст на косата, тие стануваат подебели, посјајни.

Loading...

 

 

Како да нанесете каква било маска со црвена пиперка?

Не користете црвен пиперка во чиста форма за нега на скалпот. Секогаш мешајте црвен пиперка за раст на косата со масло или шампон. За максимални резултати, оставете ја маската да делува 20-30 минути.

Ако не сакате да додадете масло во смесата, тогаш разредете ја тинктурата за раст на косата со вода. Оптималната количина е чаша вода до 2 лажици црвен пипер.

Кокосово масло со црвена пиперка за раст на косата

Loading...

Комбинирајте кокос и маслиново масло со 2 лажици црвена пиперка. Кокосот и маслиновото масло совршено се комбинираат, го навлажнуваат скалпот, а капсикумот добро го стимулира растот на косата. Оставете ја маската да делува 25 минути, а потоа исплакнете со вода и шампон.

 

 

Јаболков оцет за раст на косата

Разредете две лажици тинктура од црвена пиперка со 2 лажици јаболков оцет и 3 лажици мелем. Мелемот-балсам го навлажнува скалпот, а тинктурата од папрака ќе ја подобри циркулацијата на крвта. Можете да користите шампон наместо регенератор. По 20 минути исплакнете ја маската за раст на косата со ладна вода и шампон без сулфат.

Рицинусово масло и црвена пиперка

Секое масло, особено рицинусово масло, е соодветна основа за маска од црвена пиперка. Измешајте мала чаша рицинусово масло и 2 лажици црвена пиперка. Нанесете ја смесата и исплакнете ја косата по 20-25 минути.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *