Маск: Twitter најверојатно се враќа на крајот на следната недела

Сподели со своите пријатели

Твитер Блу најверојатно ќе се врати кон крајот на следната недела, објави извршниот директор на социјалната мрежа, милијардерот Илон Маск, во твит во саботата.

Loading...

Во петокот, Твитер ја суспендираше својата нова услуга за претплата од 8 долари која добива сино штиклирање како потврда за автентичноста на профилот, бидејќи неговото воведување резултираше со голем број лажни сметки со потврда за автентичност, како што се „автентичните“ профили на Исус Христос или Џон Ленон.

Посакуваниот син крлеж претходно беше резервиран за автентичните сметки на политичари, новинари и други познати јавни личности.

Опцијата за претплата, отворена за секој што сака да плати, беше воведена претходно оваа недела за да му помогне на Твитер да ги зголеми приходите додека Маск се бори да ги задржи огласувачите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тројца кинески астронаути пристигнаа на вселенската станица Тиангонг

Неколку корисници во петокот известија дека исчезнала новата опција за претплата со сино штиклирање како потврда, додека извор изјавил за Ројтерс дека истата е повлечена.

За да се бориме против погрешното претставување, ја додадовме ознаката „Официјална“ на некои сметки, твит од сметката за поддршка на Твитер – која е означена како „Официјална“ – се вели во петокот.

Ознаката беше претставена во средата, но Маск ја „уби“ само неколку часа подоцна.

Во својот прв е-пошта ширум компанијата во четвртокот, Маск предупреди дека Твитер нема да може да ја преживее претстојната економска криза доколку не успее да ги зголеми приходите од претплати за да го надомести падот на приходите од рекламирање, изјавија три лица кои ја виделе пораката за Ројтерс.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тројца кинески астронаути пристигнаа на вселенската станица Тиангонг