Маск повторно ја покачи цената на Биткоинот со само една објава

Сподели со своите пријатели

Цената на биткоинот се зголеми за 10,2 проценти минатата вечер откако извршниот директор на Тесла, Елон Маск објави на Твитер дека овој производител на електрични возила повторно може да прифати плаќање за набавка на автомобил со оваа криптовалута во иднина.

Loading...

На тргувањето во неделата во 23:09 часот по источно време, биткоинот зајакна за 10,2 проценти на 38.903,23 долари, покажуваат податоците на Коиндеск.

 

 

Од почетокот на годината, најстарата дигитална валута во светот порасна за повеќе од 30 проценти, иако нејзината сегашна цена е далеку под историскиот рекорд од 64.829,14 долари достигнат во април, пренесува CNBC.

Најновиот раст следеше по вчерашната порака на Маск на Твитер дека „Тесла“ ќе продолжи да им овозможува на купувачите на возила да плаќаат со биткоин „кога ќе се потврди позитивниот иден тренд на користење рационални 50 проценти зелена енергија за нејзино рударство“.

Во средината на мај, Тесла престана да плаќа за купување автомобили со биткоини, повикувајќи се на загриженост за влијанието на рударството на криптовалути врз климата.

Loading...

 

 

Крипто-рударството троши огромни количини на енергија (претежно произведено од фосилни горива) за напојување на моќни компјутери, а според индексот на потрошувачка на електрична енергија биткоин во Кембриџ, рударството на оваа виртуелна валута троши повеќе електрична енергија отколку некои земји со целосна големина, како што се Финска и Белгија.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *