Маск доби одобрение да го активира Старлинк во Иран

Сподели со своите пријатели

Илон Маск доби одобрение од американската влада да го активира Старлинк во Иран.

Loading...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД презеле акција „за промовирање на слободата на интернет и слободниот проток на информации“ за Иранците.

Властите го поддржаа Маск

Министерството за финансии на САД издаде упатства за проширување на интернет услугите достапни за Иранците и покрај санкциите на САД врз земјата.

Протестите во Иран уследија по смртта на 22-годишна жена која беше во притвор.

Министерството за финансии издаде општа лиценца со цел да се зголеми поддршката за слободата на интернет во Иран.

Иранците протестираат поради смртта на Махса Амини.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ХОРОР ВО ЧИКАГО: Пет мртви лица пронајдени во семејна куќа

Таа починал додека била во полиција, откако полицијата ја уапсила поради „несоодветна облека“.

Маск претходно објави дека компанијата сака на Иранците да им обезбеди широкопојасна сателитска услуга Старлинк.

Loading...

Старлник беше овозможен во Украина претходно.

Исто така, американскиот Стејт департмент наведува дека доколку SpaceX утврди дека секоја активност насочена кон Иранците бара посебна лиценца, „ОФАЦ сигурно ќе го поддржи и ќе му даде приоритет“.

„На истиот начин, ако SpaceX побара каква било помош, OFAC ќе го поддржи и тоа.