Макрон повика на посилна европска одбранбена индустрија

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска на отворањето на меѓународната одбранбена изложба во близина на Париз повика на зајакнување на европската одбранбена индустрија.

Loading...

„Трошењето многу пари за купување на друго место не е добра идеја… Треба да имаме многу посилна и понапорна европска одбранбена индустрија, како и индустриска и технолошка база“, рече Макрон во светло на зголемувањето на одбраната. буџетите поради војната во Украина.

Францускиот претседател рече дека сака повторно да се процени законот за француската воена потрошувачка за периодот 2019-2025 година. да се „прилагодат средствата на заканите“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тајван донира милион долари помош за Авганистан по земјотресот

„Побарав од министерот (на вооружените сили) и од началникот на Генералштабот на Армијата да го преиспитаат Законот за армиски програми во наредните недели во светлината на геополитичкиот контекст“, рече Макрон на Евросаториумот во Вилпент во близина на Париз.

Според него, Франција влезе во воена економија на која и треба долгорочна организација.